اختصاص 200 میلیارد تومان برای سیستم گرمایشی مدارس

 معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش، به رشد 26 درصدی هزینه آموزش و پرورش در بودجه سال 93 اشاره کرد و افزود: 250 میلیارد تومان برای اجرای فعالیت های کیفیت بخشی در بودجه سال 93 پیش بینی شده است.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، وحید کیارشی در دومین روز گردهمایی اعضای شورای معاونین و مدیران کل استانها، با اشاره به اینکه لایحه بودجه سال 93 ، بر اساس طرح های وزیر آموزش و پرورش با 600 نفر ساعت کار کارشناسی تدوین و پیشنهاد شده است، افزود: برنامه های وزیر آموزش و پرورش بر اساس چالش های بیرون آمده،کیفیت بخشی در همه مولفه ها آموزش و پرورش و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش راهبرد اصلی لایحه بودجه است.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی، یادآور شد: ایجاد مفاهمه مشترک و عزم ملی برای همکاری با نهاد ها ودستگاه ها، تدوین نقشه راه یکپارچه، توانمند سازی نیروی انسانی، ظرفیت سازی، اجرای تدریجی و بدور از شتابزدگی، توجه به اقتصاد آموزش و پرورش در همه سطوح، کاهش تمرکز و تفویض اختیاربه ادارات کل، نظارت، ارزیابی و پایش مستمر برنامه ها، از سیاست های اجرایی تعریف شده در لایحه بودجه 93 است.
وی بودجه ریزی بر مبنای عملکردی را از برنامه های وزیر آموزش و پرورش دانست و افزود: انسداد ورودی بیسوادی ، خروج نیرو های ناکارآمد، رتبه بندی معلمان، ساماندهی نیروی انسانی، ارتقاء مدیریت آموزشگاهی، توسعه مدارس هیات امنایی، خرید خدمت از مدارس غیردولتی را از سیاست های اعمال شده در بودجه سال 93 اعلام کرد.
اختصاص 200 میلیارد تومان برای سیستم گرمایشی مدارس
کیارشی به تبصره بند 3، در خصوص عوارض مصرف هر متر مکعب گاز طبیعی اشاره کرد و یاد آور شد : 200 میلیارد تومان از این طریق برای سیستم گرمایشی مدارس به صورت قانونی در اختیار سازمان نوسازی مدارس قرار می گیرد.
وی در ادامه به ماده 3 بند ن بودجه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش، اشاره کرد و خاطر نشان ساخت : این ماده به ما اجازه می دهد اموال ، املاک و مستغلات خود را در جهت بهره برداری بفروش برسانیم و پروژه های نیمه تمام دولتی، خیر ساز و خرید مدارس استیجاری را جایگزین اجرای احکام قلع و قمع کنیم و امیدوارم استان ها از این ظرفیت قانونی بهتراستفاده کنند.
وی به تبصره 13 بند الف در خصوص برنامه ریشه کنی بیسوادی اشاره کرد و یادآور شد: نهضت سواد آموزی می تواند از طریق واگذاری فعالیت به اشخاص حقیقی ، هزینه تمام شده را به روش فرد به فرد بدون ایجاد حق تعهد استخدامی پرداخت کند و همچنین نهضت سواد آموزی می تواند یک بیسواد را به روش خود آموز با راهنمایی و پس تایید صلاحیت یادگیری سواد هزینه آن را مستقیما از بودجه دولتی به وی پرداخت کند.
کیارشی افزود: یکسری دستگاه ها مثل کمیته امداد ، بهزیستی ، زندان ها که جامع هدف آنان افراد بیسواد هستند می توانند با نهضت سواد آموزی و آموزش و پرورش با بودجه خودشان مشارکت کنند.
ارتقاءمدیریت آموزشگاهی
وی با ااشاره به اینکه ارتقاء مدیریت آموزشگاهی در بند ب تبصره 13 بودجه 93 دیده شده است ، اظهار داشت : در ارتقاء مدیریت آموزشگاهی ، اختیارات جدیدی به مدیران داده می شود که پس از آنکه بصورت قانون ابلاغ گردید اجرائیات آن شروع می شود.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی گفت: استفاده از مدارس غیر دولتی یا همان خرید خدمات آموزشی در بند ب تبصره 13 احکام دولت آمده که انشاء الله تصویب می شود.
کیارشی گفت: ساختمان های متعلق به دستگاه های اجرایی ، اعم از شرکت های دولتی ، نهادهای عمومی غیر دولتی مثل بنیاد شهید در سال 93 همچنان در اختیار آموزش و پرورش باقی می ماند و این احکام قوی موجب می شود 50 تا 60 ساختمانی که داریم بتوانیم به بهره برداری از آنها ادامه دهیم بند ج تبصره 13 به ما اجازه می دهد برخی پروژه های نوسازی با استفاده از مشارکت خیرین تکمیل شود و بند ب تبصره 20 ، کمک به مدارس را قانونی کرده است.
کیارشی به وجود نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد در بند ز تبصره 20 اشاره کرد و افزود: در بودجه سال 93 تلفیقی از مدیریت آموزشگاهی و بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد را خواهیم داشت نظر وزیر آموزش و پرورش این است که سال آینده بصورت آزمایشی در یک گستره مناسب انجام شود.
ستاد بودجه وزارتخانه تا قبل از بهمن ماه ، آئین نامه ها ، روش ها و شیوه های اجرایی این تبصره و مقررات سال 93 را تبیین خواهد کرد.
وی به تبصره 3 بند م در خصوص احکام عمومی بودجه سال 93 اشاره کرد و گفت: این تبصره به ما اجازه می دهد واحد های خدماتی ، رفاهی ، مجتمع های فرهنگی و هنری و مانند آن را از طریق مزایده به اشخاص صاحب صلاحیت بخش های خصوصی ، تعاونی و شهرداری ها واگذار کنیم و این یک جریان جدید در لایحه بودجه سال 93 است.
رشد 7/6 درصدی بودجه کل کشور
وی به رشد 11.6 درصدی هزینه دولت در بودجه سال 93 اشاره کرد و گفت: هزینه دولت بر اساس مصوب سال 92 ، رقم 828 هزارمیلیارد تومان بوده که در لایحه بودجه سال 93 به 143 هزار میلیاردتومان رسیده است.
کیارشی با تاکید بر اینکه 33 درصد بودجه عمراتی کل کشور کاهش پیدا کرده، گفت: تملک و دارایی های سرمایه ای، از 56 هزار و 400 میلیارد تومان در سال 92 به 37 هزار و 800 میلیاردتومان کاهش یافته است و این امر نشان می دهد که دولت در نظر دارد بودجه را به شکل واقعی و شفاف ارائه کند.
وی با اشاره به اینکه در بودجه ، اعتبارات هزینه ای وزارت آموزش و پرورش از بودجه عمومی دولت 14.5 درصد بوده است، اظهار کرد: بار سنگین بودجه متعلق به استان هاست.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی گفت: درآمدها ، تملک و هزینه های آموزش و پرورش در بودجه سال 92 به 8.1 درصد و در سال 93 به 10 درصد کل بودجه رسیده است.
رشد 26 درصدی هزینه آموزش و پرورش در بودجه سال 93
کیارشی به 11.3 درصدی رشد هزینه ای کشور در بودجه سال 93 اشاره کرد و افزود: بودجه وزارت آموزش و پرورش در بخش هزینه ای 26 درصد رشد داشته در صورتی که بودجه کل کشور 13.8 درصد رشد را نشان می دهد. درآمد آموزش و پرورش در بودجه سال 93 ، 8.9 درصد رشد داشته و در تملک 43 درصد کاهش داریم که این امر ناشی از تغییرات تملک است.
وی با تاکید بر اینکه هزینه عمومی در سال 92 ، 15 هزار و 600 میلیارد تومان بوده در سال 93 به 19 هزار 700 میلیارد تومان رسیده است که رشد 26 درصدی را داشته است.
کیارشی به درآمد اختصاصی بودجه سال 93که عمدتا متعلق به استان هاست اشاره کرد و افزود: درآمد سال 92 ، 493 میلیارد تومان و درآمد سال 93 ، 555 میلیارد تومان پیش بینی شده است.
سال 92 تملک آموزش و پرورش ، 1124میلیارد تومان بوده و برای سال93 ، 638 میلیارد تومان پیش بینی شد که با کاهش 43 درصدی روبرو هستیم.
250 میلیارد تومان بودجه برای کیفیت بخشی
وی در پایان به تعریف یک ردیف بودجه ای جدید تحت عنوان ردیف اجرایی سند تحول بنیادین در جهت کیفیت بخشی به فعالیت های آموزشی و پرورشی در بودجه سال 93 اشاره کرد و افزود: در این ردیف برای هفت الی هشت برنامه 250 میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده که ستاد بودجه موظف به تدوین برنامه اجرایی فعالیت های کیفیت بخشی در ردیف بودجه سال 93 شده است.