آشنایی با علایم آلزایمر

یک متخصص مغز و اعصاب با تاکید بر اهمیت شناسایی زودهنگام علایم اولیه آلزایمر گفت: اگر علائمی مانند ضعف حافظه، کاهش توانایی در قضاوت، استدلال و انجام امور روزمره و تغییرات در حالات و رفتار خود یا اطرافیان­‌تان مشاهده کردید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

یک متخصص مغز و اعصاب با تاکید بر اهمیت شناسایی زودهنگام علایم اولیه آلزایمر گفت: اگر علائمی مانند ضعف حافظه، کاهش توانایی در قضاوت، استدلال و انجام امور روزمره و تغییرات در حالات و رفتار خود یا اطرافیان­‌تان مشاهده کردید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

دکتر داریوش نسبی تهرانی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه بیماری آلزایمر یکی از عوامل دمانس است، گفت: علائم آن شامل از دست دادن حافظه، قضاوت و استدلال و تغییراتی در حالات و رفتار است. گاهی افراد به این علائم توجهی نمی‌کنند و تشخیص نمی‌دهند که چنین اختلالی وجود دارد. از آن جا که علائم به تدریج ظاهر می‌شوند، ممکن است که مدت طولانی جلب توجه نکنند و به اشتباه تصور شود این رفتارها بخشی از روند پیری است.

وی با تاکید بر اهمیت تشخیص زودهنگام آلزایمر گفت: اگر علائمی مانند ضعف حافظه، کاهش توانایی در قضاوت، استدلال و انجام امور روزمره و تغییرات در حالات و رفتار خود یا اطرافیان­‌تان مشاهده کردید در اسرع وقت به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

نسبی تهرانی یادآور شد: با افزایش سن تغییراتی در حافظه ایجاد می‌شود که طبیعی است، اما نشانه‌های بیماری آلزایمر چیزی بیش از فراموشی‌های موقتی و ساده است. افرادی که به آلزایمر دچار می‌شوند، مشکلاتی را در برقراری ارتباط، یادگیری، تفکر و استدلال تجربه می‌کنند. این مشکلات بر وضعیت شغلی، فعالیت‌های اجتماعی و زندگی خانوادگی فرد تاثیر می‌گذارد.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: بهتر است افراد مبتلا به دمانس و خانواده‌هایشان هر چه سریع­‌تر مورد حمایت و مراقبت قرار گیرند و در مورد این بیماری اطلاعاتی کسب کنند.

وی درباره علائم هشدار دهنده آلزایمر گفت: اختلال حافظه در حدی که در انجام فعالیت­‌های روزانه، مشکل ایجاد کند از جمله اختلالات اولیه است. افراد معمولی ممکن است یک قرار ملاقات، اسم همکار یا شماره تلفن دوستی را فراموش کنند و سپس بخاطر آورند. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر اغلب مسائل (بویژه مسائلی که اخیرا اتفاق افتاده) را فراموش می‌کند و هرگز هم به خاطر نمی‌آورد.

نسبی تهرانی مشکلات در انجام کارهای عادی را از دیگر علایم اولیه ابتلا به آلزیمر برشمرد و گفت: فرد پر مشغله ممکن است گهگاهی حواسش پرت شود، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر به تدریج توانائی پخت غذا (به شیوه سابق) را از دست می­‌دهد و گاهی نیز فراموش می‌کند که غذا خورده است.

وی گفت: برای همه افراد پیش می‌آید که در پیدا کردن لغات مناسب، دچار مشکل شوند، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر گاهی کلمات ساده را نیز از یاد می‌برد و لغات نامناسب جایگزین می‌کند و در نتیجه جملات او نامفهوم می‌شوند. اشتباهات دستوری و ناتوانی در دنبال کردن یک موضوع از دیگر نشانه‌های این بیماری است.

منبع: خبرگزاري ايسنا