مرکز پایش ماهواره ˈایران ستˈ افتتاح شد

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، این مرکز وظیفه پایش مداوم پهنای باند ماهواره ای ایران ست را به منظور اطمینان از صحت عملکرد سرویس، انجام تست های راه اندازی ایستگاه زمینی مشتریان، پشتیبانی و رفع مشکلات فنی مانند تداخلات فرکانسی، نظارت بر نحوه استفاده مشتریان از پهنای باند به منظور جلوگیری از افت کیفیت خدمات و مقابله با استفاده غیرمجاز از پهنای باند را به عهده دارد.
ماهواره ایران ست بخش ارایه کننده خدمات پهنای باند ایران بر روی ماهواره مخابراتی مشترک بدر-5 که به صورت مشترک بین سازمان فضایی ایران، سازمان صدا و سیما و شرکت ماهواره ای عرب ست است که سازمان صدا و سیما و سازمان فضایی ایران از سال 90 به صورت مشترک از آن بهره برداری کرده اند.
هم زمان با راه اندازی سرویس مخابراتی ایران ست خدمات پشتیبانی فنی آن از طرف سازمان فضایی ایران آغاز شد که بعد از چند مرحله ارتقا در سال های گذشته با ساختاری جدید به صورتی رسمی بهره برداری شد.
در حال حاضر سازمان فضایی ایران پهنای باند سرویس های مخابراتی ایران ست را با پهنای باند 200 مگاهرتز در اختیار بخش خصوصی داخلی قرار می دهد.
مرکز پایش ایران‌ست:
ماهواره ایران‌ست که در واقع بخش ارائه کننده خدمات پهنای باند به ایران بر روی ماهواره مخابراتی مشترک بدر-5 (Badr-5) می‌باشد، پس از پرتاب در خرداد 1389، از سال 1390 توسط سازمان صداوسیما و سازمان فضایی ایران مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. همزمان با راه‌اندازی سرویس مخابراتی ایران‌ست خدمات پشتیبانی فنی آن نیز توسط سازمان فضایی ایران صورت گرفت که پس از چند مرحله ارتقاء در سال‌های گذشته و نصب سامانه CSM (سامانه خاص مانیتورینگ ماهواره) در سال 91، و ارائه خدمات 24 ساعته آزمایشی از اوایل آبان‌ماه 92، نهایتا با ساختار جدید و در سایت جدید امروز در در 25 خردادماه 93 به طور رسمی افتتاح گردید.
عمده وظایف این مرکز عبارتند از:
پایش مداوم پهنای باند ماهواره ایران‌ست به‌منظور اطمینان از صحت عملکرد سرویس، انجام تست‌های راه‌اندازی ایستگاه‌های زمینی مشتریان (ایستگاه‌های VSAT)،پشتیبانی و رفع مشکلات فنی نظیر تداخلات فرکانسی در پهنای‌باند اجاره داده شده به مشتریان،نظارت بر نحوه استفاده مشتریان از پهنای باند به‌منظور جلوگیری از افت کیفیت خدمات،جلوگیری و مقابله با استفاده غیرمجاز از پهنای باند.
در حال حاضر سازمان فضایی ایران پهنای باند سرویس‌های مخابراتی ایران‌ست را که در حدود 200 مگاهرتز است، در اختیار شرکت‌های خصوصی داخلی دارای پروانه ارائه خدمات ارتباط ماهواره‌ای (پروانه SAP) از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار داده است؛ که توسط این شرکت‌ها برای راه‌اندازی شبکه‌های ماهواره‌ای مهم در سطح کشور نظیر شبکه‌های بانکی و شتاب و شاپرک، ارتباط سکوهای نفتی در خلیج فارس، شرکتهای نفتی در مناطق دوردست، بخشی از شبکه ملی کارت سوخت، شبکه ملی ارتباطات روستایی (WLL روستایی) و ... قرار گرفته است.
سامانه گیرنده UniScan-36 برای دریافت تصاویر ماهواره‌ای MODIS
این سامانه که در اردیبهشت ماه سال جاری توسط شرکت سازنده در مرکز فضایی البرز نصب و راه‌اندازی شده، اکنون در حال دریافت روزانه تصاویر سنجنده MODIS ماهواره‌های Aqua و Terra است (بین 6 تا 8 تصویر در شبانه‌روز). البته این سامانه گیرنده دارای قابلیت بسیار بالایی در دریافت تصاویر از ماهواره‌های سنجش از دوری شناخته‌شده و پرکاربرد می‌باشد که در صورت اخذ مجوز از اپراتورهای آن ماهواره‌ها، دریافت تصاویر و داده‌های ماهواره‌ای جدید و با کیفیت و پرکاربرد از ایران و بخشی از کشورهای همسایه صورت خواهد گرفت.
تصاویر MODIS (مادیس) از سال 1380 تا کنون به‌طور مداوم دریافت و در آرشیو غنی تصاویر ماهواره‌ای سازمان فضایی ذخیره شده است که باتوجه به کاربردهای گسترده آن در اختیار جامعه کاربران سنجش از دور کشور قرار گرفته است. این تصاویر با رزولوشن 250 متر الی 1000 متر، دارای کاربردهای بسیار متنوعی در زمینه مطالعات و برنامه‌ریزی‌ها در سطوح ملی و منطقه‌ای می‌باشد از جمله: شناسایی و پایش انواع پوشش‌های گیاهی، برف سنجی، هواشناسی، تعیین درجه حرارت سطح آب و خشکی، تهیه نقشه های کاربری و پوشش اراضی در مقیاس ملی، پایش و هشدار در زمینه بلایای طبیعی از جمله سیل و طوفان و کاربردهای دیگر.
سامانه دریافت تصاویر و داده از شبکه ماهواره‌ای EUMETCAST
شبکه EUMETCAST یک شبکه جمع‌آوری، پردازش و ارسال تصاویر و اطلاعات ماهواره‌ای و زمینی با کاربردهای عمدتا هواشناسی است که با مشارکت کشورهای اروپایی و تحت نظارت آژانس فضایی اروپا (ESA) فعالیت می‌کند. سامانه دریافت تصاویر و داده‌های این شبکه در اردیبهشت‌ماه سال جاری در مرکز فضایی البرز نصب و راه‌اندازی شده و روزانه حجم بسیار بالایی از تصاویر ماهواره‌ای با کاربردهای تخصصی مختلف از اروپا و بخش‌هایی از آفریقا و خاورمیانه تهیه می‌نماید. بخشی از اطلاعات این شبکه شامل داده‌هایی است که در اشتراک با شبکه‌های CMAcast (شبکه اطلاعات هواشناسی چین) و GEONETCAST (شبکه اطلاعات ماهواره‌ای آمریکای شمالی و جنوبی) اطلاعات نسبتا کاملی از کل پوشش سطح کره زمین ارائه می‌نماید.