یاوران حجاج برای ثبت اسامی به سامانه آموزش مجازی بعثه مراجعه کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام «مسعود حاجی ابراهیمی» افزود: روحانیون کاروان های حج 93، تا 17 خرداد ماه فرصت دارند تا جهت ثبت اسامی یاوران حجاج و شورای فرهنگی در سامانه آموزش مجازی بعثه اقدام کنند.

وی با بیان اینکه در موسم حج تمتع از میان هر 12 زائر ایرانی در هر کاروان یک نفر به عنوان یاور حجاج انتخاب می شود، ادامه داد: با توجه به اینکه اکنون فعالیت فرهنگی کاروان‎های حج تمتع آغاز شده، روحانیون می‎توانند جهت ثبت اطلاعات فرهنگی به سامانه آموزش مجاز بعثه مراجعه کنند.

حاجی ابراهیمی تصریح کرد، ثبت اسامی اعضای شورای فرهنگی کاروان و صورتجلسات برگزار شده و همچنین اعضای یاوران حجاج کاروان باید هرچه سریع‎تر از طریق سامانه آموزش مجازی انجام گیرد.

وی ادامه داد: یاوران حجاج از جمله طرح هایی است که در عملیات حج تمتع دارای چندین سال سابقه است و این طرح به مرحله ای رسیده که در سال 92 همایش های «یاران حجاج» در استان ها برگزار شد.

مدیر برنامه و محصولات فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری افزود: پیش از این طرح، همیاری حجاج، تحت عنوان یک کار صرفا خدماتی و شکلی دیده می ‎شد و اهداف فرهنگی که پشت این طرح قرار داشت چندان مشخص نبود.

وی تصریح کرد، طرح یاوران حجاج یک راه برای ساماندهی و همراهی زائران است، شیوه این ساماندهی همیاری، خوشه بندی زائران بوده یعنی در این طرح، یک کاروان به گروه های کوچک تر تبدیل می شود که این مدل خود یک شیوه توزیع برنامه‎های فرهنگی است و به شکل هرمی می توان برنامه و فعالیت‎ها را بین زائران توزیع کرد.

حاجی ابراهیمی ادامه داد: یاوران حجاج، هسته های فعالی هستند که بخشی از عملیات در کاروان ها را برعهده می گیرند و به عبارتی به عنوان سرگروه انجام وظیفه می کنند. برنامه‎های فرهنگی گروه یاوران حجاج زیر نظر روحانی کاروان و هماهنگی با مدیر کاروان‎ در جلسات مستقل اعلام و اجرایی می‎شود.

وی افزود: یاوران حجاج از میان افراد فرهیخته و با تجربه و متعهد به پیشنهاد مدیر کاروان انتخاب می شوند که علاوه بر انگیزه خدمت، توانایی و مهارت لازم را نیز دارند.

مدیر برنامه و محصولات فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری گفت: یاوران حجاج به عنوان بازوان روحانی و مدیر کاروان در عملیات فعالیت های فرهنگی امور کمک می کنند.

وی گفت: همایش یاوران حجاج در ماه شوال در مناطقی که دفاتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری فعال است، برگزار می‎شود.