بازگشت موفقیت آمیز میمون فضانورد ایرانی به زمین

دومین میمون فضایی ایران پس از حدود 5 ماه از بازگشت موفقیت آمیز از سفر فضایی، از سلامت کامل جسمانی برخوردار است و در شرایط عادی به زندگی طبیعی خود ادامه می دهد.
دکتر محمد ابراهیمی رئیس پژوهشکده سامانه های فضانوردی در گفتگو با خبرگزاری مهر، وضعیت میمون فضانورد ایران را مطلوب و ایده ال ارزیابی کرد و گفت: هر دو میمون فضانورد کشور - آفتاب و فرگام - که با دو کاوشگر پیشگام و پژوهش به فضا پرتاب شدهد در شرایط خوب و ایده آلی به سر می برند.

وی با بیان اینکه در حال مذاکره برای تغییر مکان نگهداری این میمون ها هستیم افزود: هم اکنون این میمون ها در مکانی که روی داروها کار می کنند نگهداری می شوند و از این بابت شرایط مناسبی برای بازدید از آنها فراهم نیست براین اساس قصد داریم دو میمون فضانورد را در خارج از تهران مستقر کنیم که بازدید از آنها برای عموم به ویژه مدارس راحت تر صورت گیرد.

ابراهیمی در مورد به کارگیری مجدد این دو موجود زنده برای اعزام به فضا و یا پروژه های تحقیقاتی گفت: دیگر کار خاصی با این میمون ها نداریم و معمولا در دنیا هم مرسوم نیست که بیش از یک بار موجود زنده به فضا اعزام شود، اما از این میمون ها برای کارهای ترویجی و ترغیب کودکان و نوجوانان به بحث فضا استفاده خواهد شد.