ثبت نام مجدد یارانه نقدی الکترونیکی و تا پایان سال انجام می شود

 علی طیب نیا در حاشیه نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص چگونگی ثبت نام مجدد و پرداخت یارانه نقدی، افزود: ثبت نام مجدد از افراد متقاضی دریافت یارانه تا قبل از پایان سال جاری آغاز می شود و پس از بررسی های لازم دولت نسبت به پرداخت یارانه نقدی به این افراد در سال 93 اقدام خواهد کرد.

وی گفت: به منظور ادامه پرداخت یارانه نقدی ضروری است متقاضیان با ثبت نام مجدد، نیازمند بودن خود را اعلام کنند، اما به افراد توصیه می شود در صورتی که نیازمند نیستند از ثبت نام مجدد خودداری کنند.

طیب نیا تاکید کرد: هم اکنون مراحل ابتدایی اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه ها انجام و فرم های ثبت نام مجدد نیز آماده شده است و برهمین اساس بزودی ثبت نام مجدد از متقاضیان دریافت یارانه نقدی صورت خواهد گرفت.

وی با بیان آنکه، افرادی که اطلاعات نادرست ارایه دهند، براساس مصوبه مجلس سه برابر مبلغ یارانه دریافتی جریمه خواهند شد، گفت: دولت بنا ندارد وارد اطلاعات شخصی افراد شود، اما اگر کسی درآمد خود را اعلام کند، به دولت اجازه می دهد وارد اطلاعات شخصی شده و پس از بررسی، راستی آزمایی های لازم را انجام دهد.

وزیر اقتصاد با بیان آنکه، تشخیص افراد نیازمند کار پیچیده ای خواهد بود، گفت: به دلیل ترکیب عوامل خاص، امکان سنجی و ارزیابی افراد سخت و دشوار است و به همین دلیل براساس حکم قانونی تبصره 21 افراد نیازمند براساس درآمد مشخص خواهند شد.

وی افزود: برای تشخیص افراد نیازمند عوامل متعددی همانند درآمد، دارایی ها شامل داشتن و یا نداشتن منزل مسکونی و خودرو و محل سکونت را می توان بررسی کرد.

طیب نیا گفت: در سال جاری 42 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به خانوارهای ایرانی و به 77 میلیون نفر پرداخت شده که این میزان بیش از جمعیت زنده کشور است.

وی با بیان اینکه، در صورتی که این مبلغ برای طرح های عمرانی هزینه شود، اقتصاد کشور از رکود خارج خواهد شد، اظهار داشت: در همین حال کل هزینه های عمرانی دولت در سال 92 تنها 10 هزار میلیارد تومان بوده که این رقم بیش از چهار برابر کل مبالغی است که برای توسعه و پیشرفت کشور در نظر گرفته شده است.