آغاز بررسی اطلاعات یارانه‌ای افراد

 به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی طیب نیا در سی و ششمین همایش افق رسانه در جمع مدیران و کارکنان صدا و سیما افزود: امروز هم مانند دوران دفاع مقدس همه قوا ، نیروها و سازمان ها باید با همراهی، همدلی ، عزم ملی و مدیریت جهادی با دشمن مقابله کنیم و اهداف انقلاب را به پیش ببریم که سازمان صدا و سیما نقش بسیار مهم و اساسی دارد.

وزیر اقتصاد گفت: نشانه ها حاکی است کشور ما در آستانه جهش بزرگ و موفقیت چشمگیر در عرصه اقتصاد قرار دارد.

طیب نیا افزود: اگر هوشمندانه و با تدبیر عمل کنیم و با استفاده از فرصت ها و امکانات کشور ، سیاست های کلی را که مقام معظم رهبری ابلاغ کرده‌اند ، به ویژه سیاست های اقتصاد مقاومتی را به درستی و هماهنگ اجرا کنیم ، قطعاً زمینه جهش اقتصادی فراهم خواهد شد.

وزیر اقتصاد در ادامه سخنان خود ، نرخ رشد پایین اقتصادی ، بیکاری ، نابرابری اقتصادی و تورم را از مشکلات کنونی برشمرد و افزود : نوسان های اقتصادی ایران مانند رکود و تورم به صورت عمومی ناشی از وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی است.

طیب نیا افزود: وقتی دولت درآمدهایش را از محل فروش نفت و گاز تأمین می کند ، خود را از مردم بی نیاز می داند و پاسخگوی مردم نیست.

وی گفت: اگر این درآمدها از محل مالیات تأمین شود از آنجا که پایه اصلی مالیات ، تولید و درآمد ملی است ، بنابر این دولت خود را به مردم وابسته می داند و نسبت به تولید و درآمد ملی دغدغه پیدا می کند.

وزیر اقتصاد گفت : راه حل این است که به جای صادرات نفت خام و خام فروشی ، در پی فروش فرآورده های نفت و گاز برآییم.

طیب نیا با اشاره به مشکلات فضای کسب و کار هم گفت: در ایران با مشکل کمبود پس انداز مواجه نیستیم ، اما مشکل این است که این پس اندازها به سرمایه مولد تبدیل نمی شود ، بلکه به بازارهایی که جنبه مولد ندارند ، می رود.

وزیر اقتصاد به کاهش نرخ تورم اشاره کرد و گفت: با برنامه ریزی هایی که شده و مهم ترین آن حذف استقراض از بانک مرکزی بوده است ، توانستیم تا آخر سال 92 بر اساس آمار بانک مرکزی ، نرخ تورم را به 34 درصد و بر اساس آمار مرکز آمار ایران به 32 درصد برسانیم.

طیب نیا افزود: با وجود اجرای برنامه هدفمندی یارانه ها و اصلاح قیمت حامل های انرژی امسال حتماً به نرخ تورم 25 درصدی خواهیم رسید.

وزیر اقتصاد افزود : در شش ماه گذشته برای هشت میلیارد دلار منابع مالی خارجی گشایش اعتبار کردیم و تا 22 میلیارد دلار نیز آماده گشایش اعتبار هستیم.

طیب نیا استفاده از منابع مالی بخش خصوصی برای اجرای طرح های عمرانی و همچنین تأمین سرمایه در گردش بنگاه ها از طریق بانک ها و تأمین منابع مالی بلندمدت بنگاه ها از طریق بازار سرمایه را از دیگر راهبردهایی بیان کرد که دولت پیگیری می کند.

وزیر اقتصاد افزود : راهبرد دیگر دولت، شفاف سازی و هوشمندسازی اطلاعات با استفاده از سامانه های الکترونیکی است و باید زمینه گردش آزاد اطلاعات را فراهم کنیم.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA