ابلاغ مصوبات جدید دولت در خصوص مسکن مهر

به گزارش خبرنگار مهر، احمد اصغری مهرآبادی در نشست خبری با اشاره به 4 مصوبه جدید دولت در بخش مسکن مهر اظهار داشت: 2 میلیون و 300 هزار واحد مسکن مهر قرارداد منعقد شده که از این تعدادی بالغ بر 2 میلیون واحد مرحله اسکلت و سقف به پایان رسیده و در یک میلیون و 800 هزار واحد سفت کاری به پایان رسیده است.
وی با بیان اینکه نازک کاری یک میلیون و 470 هزار واحد به اتمام رسیده است، گفت: تا کنون یک میلیون و 130 هزار واحد افتتاح شده که از این تعداد 700 هزار واحد تحویل داده شده و 690 هزار واحد دفترچه فروش اقساطی را گرفته اند.
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر با بیان اینکه در نشست قبلی از عملکرد بانک مرکزی و سازمان مالیاتی در خصوص بیمه، مالیات و تسهیلات گلایه داشتیم که خوشبختانه در 45 روز اخیر این مشکل حل شد گفت: در دولت قبلی مدت زمان بازپرداخت تسهیلات 20 ساله شده بود که در دولت یازدهم این زمان دوباره به 15 سال کاهش یافت. که بر این اساس دوباره بانک مرکزی با 20 ساله شدن مدت زمان تسهیلات موافقت کرد که البته این برای واحدهایی اجرا می شود که دفترچه فروش اقساطی را نگرفته اند.
وی با اشاره به این که مالیات مسکن مهر در اغلب استان ها و شهرهای جدید با مشکل مواجه شده بود و حتی چندین برابر از واحدها دریافت می شد گفت: سازمان امور مالیاتی بخشنامه ای را به تمامی استان ها ابلاغ کرد که بر این اساس حداکثر باید 300 هزار تومان بابت مالیات مسکن مهر دریافت شود و مبالغی که بیش از این دریافت شده بود دوباره باز گردانده می شود.
مهرآبادی با بیان اینکه کارگروهی را برای بررسی مشکلات تعاونی ها تشکیل دادیم، اظهار داشت: در این جلسه که با حضور آخوندی و معاون وزیر تعاون نیز تشکیل شد مسایل استان ها مورد بررسی قرار گرفت.
وی با بیان این که یکی از این مسایل بیمه مسکن مهر بود، افزود: از مسئولان بیمه هم دعوت کردیم و متنی را با امضای وزیر تعاون به مدیرکل بیمه مرکزی ارسال کردیم و بر این اساس مصوبه دولت مبنی بر 5 هزار و 200 تومان به ازای هر متر مربع را لحاظ کند.
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر با اشاره به کارگروه مشترک دیگری با وزارت تعاون، اظهار داشت: تاکنون بخش عمه ای از این مشکلات بررسی شده و به استان ها ابلاغ شده است و دور دوم بررسی تعاونی ها از اردیبهشت ماه دوباره آغاز می شود.
وی با اشاره به موضوع تسهیلات بانکی در طرح مسکن مهر اظهار داشت: در گذشته 48 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی مورد تصویب قرار گرفت که تاکنون 43 هزار و 500 میلیارد تومان پرداخت شده است که 4 هزار میلیارد تومان آن مربوط به مسکن روستایی و 400 میلیارد تومان برای سیل و زلزله پرداخت شده است.
مهرآبادی با بیان اینکه دولت قبل مصوبه ای را مبنی بر پرداخت 2 هزار میلیارد تومان داشت، گفت: بانک مرکزی با این مصوبه موافقت نمی کرد اما سرانجام پس از بررسی ها پذیرفت تا عدد تسهیلات را به 50 هزار میلیارد تومان افزایش دهد.
وی با اشاره به اینکه یکهزار و 100 میلیارد تومان از این رقم برای پروژه های جدید سال 91 بود، افزود: افزایش تسهیلات از 20 به 22 میلیون تومان و از 22 میلیون تومان به 25 میلیون تومان هم که مصوبه دولت قبل بود و بانک مرکزی با آن مخالفت می کرد، سرانجام مورد موافقت قرار گرفت.
 
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA