نرخ مالیات بر ارزش افزوده افزایش یافت

 نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال آینده را ۲ درصد بیشتر کردند.

به گزارش تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی شیفت عصر امروز پارلمان و در ادامه رسیدگی به لایحه بودجه سال 1393، یک بند به تبصره 9 این لایحه الحاق کردند.

بر اساس این بند الحاقی نمایندگان مجلس تصریح کردند تا از ابتدای سال 93 علاوه بر افزایش قانونی نرخ مالیات بر ارزش افزوده، یک واحد درصد به عنوان مالیات سلامت به نرخ مالیات بر ارزش افزوده سهم دولت اضافه و همزمان با دریافت مستقیما به ردیف درآمدی 110512 واریز شود.

پیش از تصویب این بند الحاقی نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه پیشنهاد حذف این بند الحاقی را داد که توسط کمیسیون تلفیق مصوب شده بود و اظهار داشت: بنده با بخش هزینه‌ای آن موافق هستم، اما دلیل نمی‌شود برای پرداختن به بخش سلامت بخواهیم از جیب مردم هزینه کنیم و این مسئله به بخش تولید صدمه می‌زند.

پس از سخنان نادر قاضی‌پور، موسی غضنفرآبادی نماینده مردم بم در مخالفت با این پیشنهاد صحبت کرد و گفت که این یک درصد افزایش در مالیات بر ارزش افزوده قرار است به بیمه روستائیان و عشایر پرداخته شود که اگر فردی در خانواده آنها بیمار شود، باید منتظر فوت او باشند.

حمیدرضا فولادگر نماینده اصفهان در موافقت با این پیشنهاد اظهار داشت: ما هیچ مشکلی با بخش هزینه‌ای آن نداریم و حتی بر آن تاکید داریم، اما اینکه بخواهیم از بخش تولید درآمد ایجاد کنیم و به بخش سلامت بپردازیم با آن مخالف هستیم. علاوه بر آن با برنامه پنجم توسعه نیز مغایر است و نیاز به دو سوم آرا دارد.

محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور درباره این پیشنهاد اظهار داشت:‌ یکی از مواردی که باید مجلس تصمیم بگیرد یکی از این دو مسیر یعنی پرداختن به بخش سلامت و یا حمایت بیشتر از تولید است.

وی با اشاره به اهمیت بالای حوزه بهداشت و درمان، مطالبات مردم در این زمینه، این بخش را مورد توجه خاص دولت خواند و گفت: در لایحه بودجه امسال برغم کاهش 7.3 درصدی منابع عمومی کشور، منابع مربوط به بهداشت و درمان را افزایش داده‌ایم و با همه این افزایش نیز متاسف بودیم که نمی‌توانیم همه نیازهای این حوزه را پاسخگو باشیم.

نوبخت خاطر نشان کرد: مطالباتی که بیمارستان‌ها از اطرافیان بیماران طلب می‌کنند، برایمان غیرقابل قبول است. بنابراین باید به آنها کمک کنیم در کشورهای دیگر نیز اینطور عمل می‌شود و کشورها وظیفه خود می‌دانند که هزینه درمان بیماران را پرداخت کنند و محل پرداخت هزینه از دریافت مالیات‌هاست.

سخنگوی دولت اضافه کرد: ما برای حمایت از بیماران 3 راه فروش اوراق مشارکت،‌ فروش نفت و از طریق افزایش مالیات‌ها را داریم و با توجه به رویکرد قانون برنامه پنجم و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، مجاز نیستیم تا از فروش سرمایه‌ها منابعی را تامین کنیم و باید به سمت تامین منابع از مالیات‌ها برویم. اگر قرار است نیاز مردم را پاسخگو باشیم تنها راه آن مالیات است و اگر یک درصد بیشتر مالیات بر ارزش افزوده را بپذیریم و پاسخگوی این نیاز مردم باشیم، بسیار درست‌تر است.

پس از سخنان نوبخت، قاضی‌پور پیشنهاد خود را پس گرفت، اما با توجه به اینکه این پیشنهاد از سوی چند نماینده ارائه شده بود حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی بر این پیشنهاد پافشاری کرد.

در نهایت این بند به رای نمایندگان گذاشته شد و با توجه به مغایرت آن با برنامه پنجم توسعه نیاز به دو سوم آرای نمایندگان داشت که بهارستان نشینان با 147 رای موافق، 33 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 204 نماینده حاضر در صحن آن را به تصویب رساندند.

بر اساس قانون پنجم توسعه مالیات بر ارزش افزوده هر سال یک درصد افزایش می‌یابد که بر این اساس در سال 93 طبق قانون پنجم مالیات بر ارزش افزوده 7 درصد می‌شد که نمایندگان مجلس با این مصوبه خود نرخ مالیات بر ارزش افزوده را به 8 درصد رساندند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA