سامانه ثبت تغییرنشانی هموطنان عملیاتی شد

 معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به عملیاتی شدن سامانه جدید ثبت تغییر نشانی و کدپستی هموطنان در پورتال سازمان ثبت احوال، گفت: الزام ثبت تغییر نشانی نیازمند همکاری دیگر دستگاه‌های اجرایی است.

به گزارش ایسنا، مهندس حمید پارسایی با اشاره به اینکه سامانه ثبت تغییر نشانی از چندی پیش در پورتال ثبت احوال فعال و عملیاتی شده و شماری از هموطنان از آن استفاده کرده اند، افزود: این سامانه برای تسهیل در ارائه خدمات راه اندازی شده است.

به گفته وی، با ثبت تغییر نشانی به صورت الکترونیکی در پورتال ثبت احوال، نیازی به صدور مجدد کارت ملی نیست و تنها کدپستی جدید فرد در پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور ثبت می‌شود.

پارسایی با تاکید بر ضرورت ایجاد انگیزه برای استقبال شهروندان از اعلام تغییر نشانی محل سکونت خود به سازمان ثبت احوال، خاطرنشان کرد: اگر دستگاه‌های اجرایی خدمات خود را به آخرین آدرس درج شده در پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور ارائه کنند، شهروندان نیز ناچار خواهند بود برای بهره گیری از این خدمات نسبت به ثبت تغییر کدپستی و نشانی محل سکونت خود اقدام کنند.

به گفته معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال، هم اکنون یکصد دستگاه به پورتال ثبت احوال متصل هستند که از این تعداد 20 دستگاه نظیر بانک ها، سازمان ثبت اسناد و نیروی انتظامی این خدمت را به صورت وب سرویس دریافت و در تمام دفاتر خود توزیع کرده اند. بنابراین به راحتی می توانند خدمات خود را به آدرس درج شده در پایگاه اطلاعات جمعیتی ارائه دهند.

پارسایی تاکید کرد: ثبت احوال محدودیتی برای اتصال دستگاه ها به پایگاه اطلاعات جمعیتی به صورت وب سرویس ندارد و دستگاه‌های دارای پیشخوان خدمت می‌توانند طی تفاهم نامه‌ایی با ثبت احوال این خدمت را دریافت کنند.

گفتنی است، از سامانه تغییر کدپستی پیش از این در همایش جمعیت، تعالی و راهبردها رونمایی شد و هم اکنون از طریق پورتال الکترونیکی ثبت احوال به نشانی www.sabteahval.ir در دسترس عموم هموطنان قرار دارد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA