كاهش ایام سفر عمره از امسال

 نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی گفت: مدت سفر عمره مفرده امسال 10 روز است که زائران پنج روز در مدینه منوره و پنج روز نیز در مکه مکرمه اقامت خواهند کرد. 

 به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر افزود: امسال مدت زمان اقامت در مکه و مدینه کم است که باید زائران از جمله دانشجویان قدر این فرصت ها را در این سفر معنوی بدانند و از لحظه لحظه اقامت خود در مکه و مدینه منوره بهترین بهره ها را کسب کنند.

مدت سفر عمره مفرده در سال گذشته 12 روز بود.

وی در حاشیه مراسم رونمایی از شعار عمره دانشجویی امسال که روز گذشته ( یکشنبه) در تهران برگزار شد، با اشاره به نظام سهمیه بندی حج عمره گفت: حدود 8 میلیون نفر برای سفر معنوی عمره مفرده ثبت نام کرده اند که تلاش داریم این عدد را امسال تداوم بخشیم.

سرپرست حجاج ایرانی افزود: با تداوم میزان سهمیه حج امسال، حداقل تا 10 سال دیگر مردم در نوبت اعزام به این سفر معنوی خواهند بود.

قاضی عسگر با اشاره به اینکه سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری در راستای ارتقای آگاهی زائران اقدام به آموزش مجازی مناسک حج کرده است، خاطرنشان کرد: امسال به منظور بصیرت افزایی و معرفت زائران، با تولید هزار برنامه و نرم افزار آموزشی، تلاش کردیم گامی موثر جهت تقویت بینش و آگاهی زائران برداریم.

وی گفت: زائران قبل از اعزام می توانند از طریق اینترنت و فضای مجازی با مناسک حج و فضایل و آداب این سفر معنوی بیش از پیش آشنا شوند.

وی با بیان اینکه سفر حج، یک سفر معنوی و ماورای انسانی است، خاطرنشان کرد: در هیچ جای عالم، به مثابه این سفر وجود ندارد و کسانی که با بصیرت و بینش بالایی به این سفر می روند می توانند دستاوردهای خوبی از این سفر کسب کنند.

سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه هر چه زائران بیت الله الحرام جوان تر باشند، دستاوردهای این سفر بیشتر است، خاطرنشان کرد تحول و دگرگونی در سبک زندگی انسانها و رسیدن به درجات بالای معنوی اگر در آغاز زندگی انسان رخ بدهد، قطعا تا پایان عمر انسان می تواند خود را در برابر بسیاری از گناهان و لغزش ها بیمه کند.

وی با اشاره به اینکه دوران دانشجویی و جوانی بهترین فرصت برای خودشناسی، انسان شناسی و خداشناسی است، یادآور شد: عمره یعنی مسیر زندگی را تا پایان درست حرکت کردن؛ و زائران باید با تفکر و بصیرت بالایی به این سفر بروند.

سرپرست حجاج ایرانی همچنین بر پرهیز زائران از بحث ها واختلافات میان شیعه و سنی در این سفر معنوی تأکید کرد وگفت: باید در این سفر از گفتار و اعمال تفرقه انگیز پرهیز کرد چرا که امروزه دشمنان درصدد اختلاف میان شیعه و سنی در جهان اسلام هستند که باید مراقب بود و از رفتارهای تفرقه افکنانه به شدت پرهیز کنیم.

حجت الاسلام قاضی عسگر با بیان اینکه ذکر مصیبت و مداحی یکی از برنامه های زائران در مکه و مدینه است، خاطرنشان کرد: زائران باید توجه داشته باشند که ذکر مصیبت و مدیحه سرایی باید در هتل ها و محل های اسکان زائران انجام شود و به شدت از خواندن دعا و ذکر مصیبت در کنار قبرستان بقیع و داخل آن پرهیز کنند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA