دانشجویان بالای 18 سال خون اهدا کنند

مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران از دانشجویان بالای 18 سال که تاکنون خون اهدا نکرده اند، خواست برای نخستین بار در محرم امسال با اهدای خون به جمع اهدا کنندگان خون بپیوندند.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی ایران، ˈبشیر حاجی بیگیˈ افزود: پنج استان بزرگ تهران، البرز، خراسان رضوی، فارس، گیلان و اصفهان هم اکنون با کمبود ذخائر خون مواجه هستند.

وی افزود: همه ساله با شروع فصل سرما میزان مراجعه مردم به مراکز انتقال خون جهت اهدای خون کم می شود.

مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران یادآور شد: تنها در تهران 170 مرکز درمانی وجود دارد که تامین خون و فرآورده های آن ازطریق سازمان انتقال خون استان تهران صورت می گیرد؛ روزانه نزدیک به سه هزار واحد خون و فرآورده های آن (یعنی گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت، پلاسما و کرایو) از انتقال خون استان تهران درخواست می شود.

حاجی بیگی گفت: بالا رفتن تبحر پزشکان و پیشرفت های علم پزشکی دلیل اصلی تشخیص و درمان سریع تر بیماری ها و بالا رفتن مصرف خون است؛ در شهر تهران مصرف ˈپلاسما فرزیسˈ در بخش های مغز و اعصاب بیمارستان ها بشدت بالا رفته و تنها مصرف پلاکت در بیماران مبتلا به سرطان خون یا بیماریهای خونریزی دهنده ارثی، نزدیک به یک هزار و 200 واحد در روز است.

وی با اشاره به ترویج فرهنگ اهدای خون در مردم ایران به دلیل اعتقادات مذهبی و پشت سر گذاشتن دوران دفاع مقدس، گفت: از مردم تقاضا داریم اهدای خون را به روزهای تاسوعا و عاشورا موکول نکنند، اگر مردم از همان روزهای اول ماه محرم جهت این امر خدا پسندانه به مراکز انتقال خون مراجعه کنند، در روزهای تاسوعا و عاشورا با حجم وسیعی از مشتاقان اهدای خون که قادر به جوابگویی آنها نیستیم، مواجه نخواهیم بود.

مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران اظهار داشت: برخلاف گسترش بیمارستان ها متاسفانه این سازمان از نظر تامین اعتبارات و پرسنل هیچ پیشرفتی نکرده و موجب شده تا نتوانیم به خوبی نیاز بیمارستان ها به ویژه بیمارستان های استانهای بزرگ را تامین کنیم.

حاجی بیگی خاطرنشان کرد: سن شروع اهدای خون 17 سال تمام و پایان آن 60 سال است و هر مرد سالم با وزن بالاتر از 50 کیلوگرم می تواند چهار بار در سال و زنان سه بار در سال، خون اهدا کنند.

وی گفت: روزانه مردم در همه جای دنیا به مراکز انتقال خون مراجعه می کنند و خون این عصاره وجودی خود را به کسانی که اصلا ندیده اند و نمی شناسند، اهدا می کنند و این بالاترین نوع ایثار و فداکاری و ثابت شده است کسانی که خون اهدا می کنند، از احساس مسئولیت اجتماعی بیشتری برخوردار هستند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA