• اخبار
  • اخبار اجتماعی - اخبار اقتصادی

یارانه مطبوعات دولتی نصف می شود

 به گزارش معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این معاونت به منظور اصلاح و روشمند سازی نظام پرداخت یارانه به مطبوعات و نیز شفافیت و وضوح هر چه بیشتر در نحوه تخصیص اعتبارات این بخش، دستورالعمل یاد شده را در اجرای آیین نامه نحوه پرداخت یارانه در حوزه نشر و مطبوعات مصوب 13 آبان ماه سال 88 هیات وزیران، پس از هم اندیشی با شماری از مدیران مسوول و کارشناسان مطبوعات در قالب کارگروهی مشورتی با عنوان ˈاقتصاد مطبوعاتˈ به تصویب رساند.

علیرضا بختیاری مدیر مسوول روزنامه دنیای اقتصاد و هفته نامه تجارت فردا، علی اکبر بهبهانی مدیر عامل شرکت تعاونی مطبوعات، سعید تقی پور صاحب امتیاز روزنامه جهان اقتصاد و مدیرکل پیشین مطبوعات و خبرگزاری های داخلی، سید محمد صفی زاده مدیر مسوول گروه نشریات ابرار، سید علاء الدین ظهوریان مدیر عامل شرکت پیام همشهری و مدیرکل پیشین مطبوعات و خبرگزاری های داخلی، امیر عباس فتاح زاده مدیر مسوول نشریه سلامت، سید جلال فیاضی مدیر مسوول هفته نامه فرا خبر و مدیرعامل پیشین خبرگزاری جمهوری اسلامی، مصطفی کواکبیان رییس انجمن مدیران روزنامه های غیر دولتی و بیژن مقدم مدیر مسوول روزنامه جام جم اعضای کارگروه اقتصاد مطبوعات هستند.

بر اساس دستورالعمل مصوب، مبنای حمایت، تیراژ، تعداد صفحات و تعداد شماره منتشره در هر دوره شش ماهه است و پرداخت یارانه شش ماهه نخست سال 92 پس از کسر مقادیر علی الحساب پرداختی (تیرماه) به حساب مطبوعات واریز خواهد شد.

در این دستور العمل تعیین تیراژ بر اساس اعلام وصول یا خود اظهاری مدیران مسئول صورت می گیرد و بدیهی است در صورتی که مطابق گزارش های بازرسی اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی( بازدید از چاپخانه، استعلام از شرکت های توزیع یا بررسی میزان توزیع در دکه های فروش) تفاوت معنادار در ارقام اعلامی مشاهده شود، یارانه آن نوبت نشریه، صفر می شود.

روزنامه ها و بنگاه های مطبوعاتی دولتی و عمومی تا پایان امسال، یارانه دریافت می کنند (معادل نصف فرمول فوق) اما سایر نشریات وابسته به بخش دولتی یا عمومی به طور کامل از فهرست یارانه مطبوعات حذف می شوند.

ضریب حمایتی برای همه نشریات، مساوی است و به ازای هر تذکر کتبی هیات نظارت بر مطبوعات در طول همان دوره تخصیص یارانه، 10درصد از ضریب حمایتی کسر می شود .

نوبت پرداخت یارانه برای نشریات محلی و منطقه ای همانند نشریات سراسری خواهد بود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA