اعلام جزییات بسته پیشنهادی ایران به 1+5

 معاون وزیر خارجه ایران از تهیه و ارائه بسته پیشنهادی ایران در مذاکرات ژنو خبر داد و گفت: بسته پیشنهادی و جدید ایران تقریبا آماده است و در نشست رسمی روز سه‌شنبه 23 مهرماه به 1+5 ارائه می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه،سیدعباس عراقچی، عضو تیم‌ مذاکره‌کننده هسته‌یی کشورمان ، در پاسخ به این پرسش که تا چه اندازه نسبت به حسن نیت کشورهای 1+5 در مذاکرات ژنو امیدوار هستید که با رویکردی متفاوت از قبل به گفت‌وگوها وارد شوند؟ تصریح کرد: قرار است ما وارد یک مسیر اعتمادسازی با غربی‌ها شویم. از نظر آن‌ها اعتمادسازی یعنی انجام برخی اقدامات در رابطه با برنامه هسته‌یی ایران و از نظر ما اعتمادسازی با رفع تحریم‌ها صورت می‌گیرد.
او درباره حضور یک کارشناس امور تحریم‌ها در هیات آمریکایی، اظهار کرد: نمی‌دانم فردی که به این هیات اضافه شده است به منظور جلب اعتماد ایران با رفع تحریم‌هاست یا خیر، اما اگر این‌گونه باشد نشان دهنده اراده 1+5 به ویژه آمریکایی‌ها برای اعتمادسازی است که طبعا حسن نیت آن‌ها را در مذاکرات نشان خواهد داد.

این عضو تیم مذاکره‌کننده‌ هسته‌یی ایران در پاسخ به این که بسته جدید ایران که قرار است در مذاکرات ژنو ارائه شود چه تفاوتی با بسته‌های قبلی ایران دارد؟ گفت: بسته جدید کل مسیری را که باید طی شود روشن می‌کند و به جای این که صرفا به گام اول بپردازد به تمامی گام‌ها می‌پردازد. شاید یکی از دلایلی که ابتکارات گذشته ایران را در ارائه بسته‌ها پیش نبرد این مساله بوده است که پایان مسیری که باید ایران و 1+5 طی کنند روشن نبوده است.
عراقچی توضیح داد: در بسته‌های گذشته ایران مشخص نبود که ما به سمت مسیر واحدی حرکت می‌کنیم یا خیر و هر طرف مقصدی جداگانه در ذهنش بود. از این رو ایران با توجه به تجربه مذاکرات قبلی با سه کشور اروپایی حاضر نیست در مسیری حرکت کند که ابتدا و انتهای آن روشن نباشد؛ بنابراین تفاوت بسته جدید ما با گذشته این است که قبل از هر چیز یک پرژکتور بر آینده و مسیر پیش‌رو بیندازیم و بعد از آن گام‌هایی که باید به سمت هدف مشخص شده برداریم تعیین می‌شود.
وی تاکید کرد:‌ اگر به دنبال بازی برد - برد هستیم دو طرف باید هدف مشترکی داشته باشند نه این که یک طرف برد خود را در یک چیز بداند و طرف دیگر در چیزی دیگر.

این عضو تیم مذاکره‌کننده‌ هسته‌یی ایران تفاوت دیگر بسته جدید ایران با بسته‌های قبلی را مشخص بودن گام اول تا گام نهایی عنوان کرد و افزود: در گام‌های پیش‌بینی شده گام اول برای اعتمادسازی بسیار مهم است و می‌تواند در صورت توافق، فضای تقابل میان دو طرف را به تعامل تغییر دهد. هم‌چنین در این بسته در گام آخر مشخص شده است که وقتی به مراحل پایانی رسیدیم با چه صحنه‌ای مواجه خواهیم بود؛ اگر درباره دو گام اول و آخر به تفاهم برسیم برداشتن گام‌های میانی با وجود پیچیدگی‌ها و سختی‌هایی که دارد سهل خواهد بود.
عراقچی اذعان کرد: تفاوت کلی بسته جدید ایران که قرار است به 1+5 ارائه شود رویکرد جدیدی است که نسبت به نفس مذاکرات ارائه می‌دهد. این بسته هم‌چنین به لحاظ شکلی و چارچوب نقشه جامعی را برای پیشبرد حل و فصل مساله هسته‌یی ارائه می‌دهد و هم‌چنین برخی پیشنهادات عملیاتی خاص ارائه کرده است که در مذاکرات بر روی آن‌ها بحث خواهیم کرد.

این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی که در مذاکرات دو سال گذشته میان ایران و 1+5 برگزار شده است، حضور داشته در پاسخ به این که در گذشته هم ایران صحبت از بازی برد - برد داشت و هر دو طرف نسبت به جدی بودن‌شان در مذاکرات تاکید داشتند، بنابراین تفاوت عمده مذاکرات ژنو با مذاکرات دو سال گذشته چیست؟ اظهار کرد: تغییر اصلی از سوی ایران در نوع رویکرد هیات ایرانی است که رویکردی عمل‌گرایانه را دنبال می‌کند. قبلا هم صحبت از بازی برد - برد می‌کردیم اما چنین بازی و چارچوب و مشخصات جزیی‌اش را تعریف نمی‌کردیم و روی کاغذ نیاورده بودیم که در این بازی در نهایت هر کدام از دو طرف چه چیزی را خواهند برد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA