متوسط هزینه درمان ناباروری اعلام شد

 رییس پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی – ابن سینا بر لزوم افزایش حمایت‌های بیمه‌ای از درمان ناباروری در کشور تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدمهدی آخوندی با اشاره به آمار 20.2 درصدی میزان ناباروری در کل کشور، درمان‌های ناباروری در کشور را پرهزینه، خواند وگفت: این درحالیست که بیمه‌ها هیچ کمکی در این زمینه ندارند. حمایت‌های بیمه بسیار محدود و در حد نسخه یا آزمایش است.

وی در این باره افزود: با وجود تمام تلاش‌ها و اقداماتی که در زمینه درمان ناباروری انجام شده است اما درمان ناباروری اصلا پوشش بیمه‌ای نیافته است. امید داریم که به این سمت حرکت شود.

رییس پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی - ابن سینا، درباره متوسط هزینه‌های درمان ناباروری گفت: در مراکز ما که مراکزی نیمه دولتی است و کمترین هزینه‌ها دریافت می‌شود، بابت یک تشخیص و درمان حدود پنج میلیون تومان هزینه نیاز است. اما باید گفت که موفقیت در هر بار درمان حدود 30 درصد است و بی‌تردید تکرار درمان نیازمند هزینه است.

وی در این باره افزود: البته باید تاکید کرد با توجه به نرخ ارز، این هزینه‌ها در کشور ناچیز است. به عنوان مثال این هزینه‌ها برای بیمارانی که بابت درمان‌شان از کشورهای عربی و سایر کشورهای همجوار به ایران مراجعه می‌کنند بسیار ناچیز خواهد بود اما با توجه به سطح درآمدی مردم خودمان، این هزینه‌ها زیاد است. در سایر کشورهای منطقه هزینه یک تشخیص و درمان حداقل 10 هزاردلار (معادل30 میلیون تومان) است که در مقایسه با پنج میلیون تومان در ایران، هزینه‌های زیادی است.

به گفته آخوندی، باروری نیازمند مشخصه‌هایی اصلی است؛ باید اسپرم و تخمک سالم باشند تا بتوان جنین سالم تشکیل داد. همچنین باید رحم سالم وجود داشته باشد و محیط فیزیکی وشیمیایی لازم برای رسیدن اسپرم به تخمک و انجام لقاح نیز لازم است. هرکدام از این‌ موارد خدشه‌دار شود، ضعف باروری ایجاد می شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره شیوع باروری در زنان و مردان، گفت: براساس آمار جهانی حدود 40 درصد عوامل ناباروری مردانه، 40 درصد زنانه، حدود 15 درصد عوامل مشترک است و حدود 5 درصد عوامل هم ناشناخته هستند. اما آنچه که ما اکنون می‌بینیم آن است که آمار ناباروری مردان ایرانی به مراتب بیشتر از زنان است اما برای ارایه آمار دقیق و مستند، نیازمند کاری است که اکنون در این زمینه آغاز شده است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA