انتشار آخرین گزارش ITU از وضعیت ICT در كشورهای جهان

 گزارش وضعیت فناوری اطلاعات و ارتباطات در كشورهای جهان در سال 2013 توسط اتحادیه جهانی ارتباطات (ITU) اعلام شد.
مهندس امیر حسین محب علی مجری پروژه نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: آخرین وضعیت فاوای كشور های جهان در سال 2013 بر اساس گزارش اندازه گیری جامعه اطلاعاتی در تاریخ 15 مهرماه 92 مقارن با هفتم اكتبر 2013 همزمان در 12 كشور جهان رونمایی و از طریق پرتال اتحادیه جهانی ارتباطات اعلام شد.
سرپرست مركز برنامه ریزی و نظارت راهبردی سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: بر اساس این گزارش حدود 96 درصد جمعیت جهان از تلفن موبایل استفاده میكنند و حدود نیمی از جمعیت جهان به شبكه های پرسرعت نسل 3 موبایل دسترسی دارند.
وی خاطرنشان كرد: همچنین حدود 80 درصد از خانوارهای جهان دارای تلویزیون ،40 درصد خانوارها دارای رایانه و 38 درصد خانوار ها كاربر دسترسی به شبكه اینترنت هستند.
امیر حسین محب علی با بیان این مطلب كه در این ارزیابی از بین 157 كشور مورد ارزیابی كماكان سه رتبه اول توسعه یافته ترین كشورها از منظر ICT به ترتیب به كره جنوبی، سوئد و ایسلند تعلق دارد خاطرنشان كرد: در این ارزیابی بیشترین تغییرات امتیازی به نسبت سال قبل مربوط به كشور لبنان با 75 صدم نمره افزایش بوده و بیشترین جابجایی رتبه كشور ها مربوط به كشور امارات متحده عربی با 12 پله صعود اعلام شده است.
وی در خصوص وضعیت ایران در این ارزیابی گفت: ایران برغم تلاشها و افزایش امتیاز خود از نمره 3.6 به 3.8 از 10 امتیاز كل، در رتبه نود از 157 كشور جهان بوده كه تغییرات زیادی در جایگاه قبلی خود نداشته است كه ناشی از رقابت شدید كشورها در امر توسعه فاوا در جهان است. .
مجری پروژه نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور با بیان این مطلب كه از اهداف برنامه پنجم توسعه كشور كسب جایگاه دوم منطقه در توسعه فاوا می باشد تصریح كرد: بر اساس این ارزیابی، كشور اول منطقه قطر با رتبه 31 و امتیاز 6.54 و امارات متحده عربی با رتبه 33 و امتیاز 41/6 است كه با مشاهده امتیاز فعلی كشور یعنی 8/3 لازم است ایران طی 5/2 سال آینده حداقل 6/2 امتیاز به امتیاز فعلیش اضافه شود.
وی تاكید كرد: البته این نكته نیز مهم است كه این امر در شرایطی محقق می شود كه امتیاز كشور دوم منطقه در این حوزه افزایش نیابد و بر همین اساس، بنظر می رسد هدف گذاری بسیار سختی صورت گرفته كه ضرورت دارد در حوزه توسعه فاوای كشور تلاش جدی، توام با مدیریت هدفمند و همه جانبه از صنعت فاوا و تامین منابع مالی لازم صورت گیرد.
محب علی خاطر نشان كرد: ایران در بخش نشانگرهای دسترسی به شبكه، دارای تعداد مشتركین تلفن ثابت 38 نفر و تعداد مشتركین تلفن همراه 77 نفر به ازای هر 100 نفر از جمعیت كشور می باشد.
وی ادامه داد: همچنین بر اساس این گزارش، سرانه پهنای باند اینترنت بین الملل به ازای هر كاربر اینترنت در كشور حدود 4 كیلوبیت بر ثانیه است .
سرپرست مركز برنامه ریزی و نظارت راهبردی سازمان فناوری اطلاعات ایران اظهار داشت: درصد خانوار های دارای رایانه در كشور حدود 42 درصد و خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت حدود 27 درصد اعلام شده است .
وی افزود: در بخش نشانگرهای استفاده از فاوا ، ایران دارای ضریب نفوذ 26 درصد افراد متصل به اینترنت بوده كه از این تعداد چهار درصد جمعیت كشور كاربر اینترنت پرسرعت با فناوری سیمی نظیر ADSL و حدود 4/1 درصد با فناوری بی سیم نظیر وایمكس و موبایل می باشند.
وی خاطر نشان كرد: اعداد عملكردی این بخش در ارزیابی سال گذشته به ترتیب 21 درصد ، 4/2 درصد و نیم درصد بوده است كه شاهد رشد بوده ایم لیكن بیشترین عقب اقتادگی كشور در این بخش بوده بنحوی كه رتبه ایران در این بخش 110 از 157 بوده كه منجر به كاهش رتبه بندی كل كشور شده و معتقدیم، توجه توسعه فاوا در این بخش را در كشور بیشتر می طلبد.
امیر حسین محب علی با بیان این مطلب كه در بخش نشانگرهای استفاده مهارتی از فاوا، ایران دارای نرخ رشد 86 درصدی ثبت نام در مقاطع تحصیلی مدارس و 49 درصد در مقطع تحصیلات دانشگاهی و ضریب با سوادی 85 درصد در كل كشور اعلام شده گفت: متوسط قیمت دسترسی كاربران به اینترنت پهن باند به ازای هر یك مگابیت بر ثانیه از حدود 70 دلار در سال 2008 میلادی به حدود 19 دلار در سال 2012 تقلیل یافته كه لازم به ذكر است در این محاسبه حداقل سرعت كاربران 256 كیلو بر ثانیه در نظر گرفته شده است .
وی ادامه داد: در این ارزیابی یك نشانگر جدید بعنوان جمعیت جوان ( كاربران بین 15 تا 24 سال ) متصل به اینترنت كشور ها مد نظر قرار گرفته است.
وی تاكید كرد: بر اساس ارزیابی اتحادیه جهانی ارتباطات توسعه یافتگی فاوا در كشور ها نسبت مستقیم با رشد كاربران جوان متصل به اینترنت دارد بنحوی كه در كشور كره جنوبی بعنوان كشور برتر این حوزه 99،6 درصد جمعیت جوان این كشور كاربر اینترنت هستند و این درصد برای كشور ایران 52 درصد محاسبه و اعلام شده است.
مجری پروژه نظام پایش شاخص های ICT كشور با اشاره به این موضوع كه در آخرین محاسبه این ارزیابی اعلام شده است گسترش پخش برنامه های تلویزیون بصورت دیجیتال در مقایسه با سیستم های آنالوگ بطور چشم گیری طی سال های اخیر رشد داشته تصریح كرد: این اطلاعات بنحوی است كه متوسط میزان انتشار و استفاده از تلویزیون دیجیتال از 30 درصد خانوار های جهان در سال 2008 به 55 درصد در سال 2012 افزایش یافته و این سهم برای كشور های در حال توسعه 44 درصد و برای كشور های توسعه یافته 81 درصد می باشد.
وی تاكید كرد: سازمان فناوری اطلاعات ایران بعنوان هماهنگ كننده ملی در تدوین ، جمع آوری و اعلام عملكرد شاخص های توسعه فاوا در كشور تلاش كرده طی دو سال اخیر تعامل خوبی را با مجامع بین المللی این حوزه خصوصا ITU داشته باشد بنحوی كه گزارش عملكردی كشور در این حوزه در جهت ارتقای جایگاه كشور و عدم تضییع حق ایران در این رتبه بندی ها بنحو مطلوب و در موعد مقرر و مطابق تعاریف اعلامی منعكس می شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA