اسامی تركیبی با واژه عبد حذف می شود

 محسن اسماعیلی روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در رابطه با نامگذاری و كسانی كه نام آنها دارای واژه عبد است و نام خداوند تلقی نمی شود، بر اساس مصوبات شورای عالی ثبت احوال، این واژه از سوی ثبت احوال حذف می شود.
وی اظهار داشت : در عین حال اسامی كه نام خداوند متعال مانند عبدالخالق بوده و یا در جوشن كبیر موجود بوده ، با پیشوند عبد برای نامگذاری بلامانع است.
اسماعیلی با بیان اینكه براساس بررسی های بعمل آمده و احساس ضرورت، اختیارات تغییر نام و نام خانوادگی به ادارات تفویض شده است ، ادامه داد: افرادی كه بخواهند نامشان را به نام های اسلامی و مذهبی تغییر دهند و یا افرادی كه نامشان مركب است می توانند برای تغییر نام خود اقدام كنند.
این مقام مسوول در سازمان ثبت احوال كشور با اشاره به اینكه سالانه بیش از ۱۰ هزار نفر در كشور نام خود را تغییر می‌دهند، تصریح كرد ثبت‌احوال امكان تغییر نام‌های دارای معانی بد و مستهجن، مغایر با جنسیت فرد و خارجی را فراهم كرده ، اما ممكن است برخی افراد بدون داشتن این شرایط درخواست تغییر نام داشته باشند.
اسماعیلی به ممنوعیت تغییر نام‌های مذهبی اشاره كرد و افزود: شرایط تغییر نام‌ها پس از بررسی در ثبت احوال صورت می گیرد.
وی در پاسخ به اینكه برخی از متقاضیان كارت ملی، از خدمات ارایه شده در این باره ناراضی هستند، گفت : چندی پیش به علت مسایل تحریم كشور، روكش كارت ملی وارد نمی شد به همین دلیل متقاضیان پس از سه ماه می توانستند كارت خود را تحویل بگیرند ، ولی حدود یك هفته است كه این مشكل برطرف شده است .
اسماعیلی افزود: اكنون كارت ملی برای متقاضیان ظرف مدت تعیین شده حدود یكماه صادر و تحویل آنان می شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA