شرایط صدور معافیت تحصیلی برای دانش‌آموزان مشمول مقیم خارج از کشور

 دانش‌آموزانی می‌توانند از معافیت تحصیلی خارج از کشور برخوردار شوند که مقیم خارج از کشور باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، برابر ماده 37 قانون خدمت وظیفه عمومی (اصلاحی مصوب 1390)، صرفا برای ایرانیان مقیم خارج از کشور و فرزندان ماموران ثابت دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، معافیت تحصیلی دانش‌آموزی خارج ازکشور صادر می‌شود.

برابر این ماده قانون، چنانچه این افراد در حین تحصیل در مدارس ایرانی یا موسسات آموزشی مستقر در خارج از کشور که مورد تایید آموزش و پرورش است به سن مشمولیت (18سالگی تمام) برسند از معافیت تحصیلی بهره‌مند می‌شوند.

همچنین ادامه تحصیل این افراد تا سقف یکسال پس از فراغت از تحصیل، در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی خارج از کشور که مورد تایید وزارتخانه‌های علوم یا بهداشت هستند از نظر مقررات وظیفه‌عمومی بلامانع بوده و به این افراد نیز معافیت تحصیلی دانشجویی تعلق می‌گیرد؛ برای بهره‌مندی از این نوع معافیت، تنها خروج از کشور قبل از سن مشمولیت کفایت نکرده و باید مقیم‌بودن آنان در خارج از کشور به تایید مراجع ذی‌صلاح برسد.

بر اساس اعلام پایگاه فرهنگی سرباز، چنانچه هریک از این شرایط در قانون برای ادامه تحصیل دانش‌آموزان در خارج از کشور وجود نداشته باشد، معافیت تحصیلی برای این افراد صادر نخواهد شد.

مدت تحصیل دانش‌آموزان در خارج از کشور از نظر مقررات وظیفه عمومی همانند دانش‌آموزان داخل در صورت رعایت پیوستگی تحصیلی، حداکثر تا سن 20 سال تمام است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA