تخفیف 70 دلاری برای هر زائر از شرکتهای هواپیمایی

 اوحدی در خصوص قیمتهای عمره مفرده گفت: در تلاشیم تا قیمتهای عمره سال آینده نه تنها افزایشی نداشته باشد بلکه تعدیلاتی را نیز در پی داشته باشد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی دولت تصریح کرد: با توجه به مذاکراتی که با مقامات سعودی در موسم حج انجام خواهیم داد تلاش خواهیم کرد که سال آینده قیمت عمره قطعا افزایش نیابد و حتی تعدیلاتی را نیز شاهد باشیم.
وی خاطر نشان کرد: در عمره مفرده دست ما برای تعیین هتل و محلهای اقامت بازتر از حج تمتع است لذا به موقع وارد شدن به مذاکرات با طرفهای سعودی این امکان را فراهم می کند تا تحمیل خواسته های آنان نشویم و بتوانیم گفتگوها را مدیریت کنیم و قیمتهای مناسبتری را برای زائرین محترم در نظر بگیریم.
تلاش برای افزایش سهمیه های تمتع و عمره
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه در خصوص دغده های پیش آمده برای زائران در حج امسال خاطر نشان کرد: کاهش 20 درصدی ظرفیت اعزام زائران بیت الله الحرام دغدغه هایی را برای مردم که شاید بعضا 20 سال در نوبت تشرف منتظر ماندند ایجاد کرده است که در موسم حج تلاش خواهیم کرد با مذاکراتی که با مقامات سعودی و وزیر حج عربستان انجام خواهیم داد این موضوع را مطرح و چاره برای آن بیندیشیم.
وی با اشاره به سهمیه 64 هزار نفری ایران در تمتع سال جاری افزود: سهمیه کشورها یک هزارم جمعیتشان است که ایران با توجه به جمعیت 79 میلیونی که به سازمان کنفرانس اسلامی اعلام کرده، 80 هزار نفر سهمیه اعزام زائر دارد که به علت بازسازی و توسعه مسجدالحرام کاهش داشته است.
معاون وزیر ارشاد افزود: این کاهش ظرفیت به خاطر توسعه و بازسازی اطراف حرم صورت گرفته که 20 درصد از سهمیه تمام کشورها کاسته شده است و احتمال می رود این روند تا 2.5 سال ادامه پیدا کند.
اوحدی در خصوص ظرفیت عمره مفرده هم گفت: با توجه به محدودیت ایجاد شده این کاهش ظرفیت برای عمره مفرده هم مصداق دارد اما معتقدم امسال به دلیل شرایط منطقه ای و احتمال عدم استقبال زائران کشورهای مصر، سوریه، لیبی و تونس این امکان برای ایران باشد تا با مذاکراتی با مقامات سعودی این ظرفیت را افزایش دهیم لذا این جزو برنامه های سازمان حج و زیارت است تا در موسم حج تمام مذاکرات و قراردادهای عمره را با مقامات سعودی نهایی کنیم.
90درصد هزینه های حج ارزی است
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص دغدغه دیگر مردم از افزایش قیمتها و راهکارهای کاهش آن تصریح کرد: با توجه به افزایش قیمت ارز در کشور و تخصیص ارز مبادله ای قیمتها افزایش 80 تا 90 درصدی داشت چون حدود 90 درصد هزینه های ما هزینه های ارزی است لذا این افزایش قیمتها نگرانی ها و مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است که انشاالله در حد توان آن را ساماندهی خواهیم کرد.
تخفیف 70 دلاری برای هر زائر از شرکتهای هواپیمایی
وی در این باره تاکید کرد: در خصوص حج تمتع کارگروهایی که برای قیمت گذاری تشکیل شده بودند با نگاه تسعیر ارز و احتمالا حاشیه های امنی که برای این موضوع مد نظر داشتند قیمتی را به زائر اعلام کردند که بر اساس آن مبالغشان را پرداخت کنند که در این رابطه انصافا با پشتیبانی و حمایت بعثه مقام معظم رهبری و تلاش سازمان حج و زیارت به ازای هر زائر حدود 70 دلار تخفیف گرفته شد.
پرواز مستقیم 50 درصد کاروانها به مدینه منوره
رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص تدابیر دیگر سازمان برای صرفه جویی در هزینه های زائران اظهار کرد: در حوزه ساماندهی و برنامه ریزی فرایند حج و مذاکراتی که با شرکتهای هواپیمایی داخلی داشتیم برنامه پروازی به نحوی تنظیم شد که تمام زائرانی که مدینه قبل هستند به طور مستقیم به مدینه منوره اعزام شوند که از 6 سال گذشته این روند صورت نمی گرفت.
وی گفت: این تعداد در قالب 250 کاروان به صورت مستقیم به مدینه منوره پرواز خواهند داشت.
اوحدی توضیح داد: با این کار در هزینه های زائر صرفه جویی می شود و دیگر لازم نیست تا جده به مدینه را با اتوبوس و با صرف ساعتها وقت طی کند که در این خصوص هزینه های حمل و نقل، وعده غذایی بین راه و وقت زائر صرفه جویی شده است.
وی به دیگر اقدامات سازمان حج و زیارت در این خصوص اشاره کرد و افزود: مبالغی را از محل زائرین از بانکهای عامل طلب داشتیم که با مذاکرات صورت گرفته بخشی از آن وصول شد و جمع بندی کارگروه قیمت گذاری بر این شد تا 1.5 تا 2 میلیون تومان را طی هفته جاری به زائیرین محترم مسترد کند.
رئیس سازمان حج و زیارت به دستور وزیر ارشاد هم اشاره کرد و گفت: وزیر محترم باصراحت تاکید داشت تا شفافیت مالی ایجاد شود و فکر می کنم با این اقدام سازمان یک قدم جدی در این رابطه برداشته شد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA