آغاز توزیع کتب درسی از 16 شهریور

 مدیرکل چاپ و توزیع مواد رسانه‌های آموزشی وزارت آموزش و پرورش از توزیع کتاب‌های درسی سال تحصیلی 92 از 16 شهریور ماه در سراسر کشور خبر داد و گفت: امسال 131 میلیون جلد کتاب برای 12 میلیون 300 هزار دانش‌آموز چاپ شده است.

به گزارش ایسنا، سید احمد حسینی در نشست خبری توزیع کتب درسی گفت: امسال 945 عنوان کتاب در 131 میلیون جلد برای 12 میلیون و 300 هزار دانش‌آموز چاپ شده و تا اول مهر کتاب به دست دانش‌آموزان خواهد رسید.

وی افزود: کتاب‌های درسی مقطع ابتدایی، فنی و حرفه‌ای و پیش دانشگاهی از طریق واحدهای آموزشی در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد و کتاب‌های پایه سوم راهنمایی و دوره متوسطه از طریق پنج هزار و 400 کتاب‌فروشی در سراسر کشور به دست دانش‌آموزان خواهد رسید.

وی با بیان اینکه توزیع کتاب‌ها از روز شنبه 16 شهریور ماه در سراسر کشور آغاز می‌شود، تصریح کرد: کتاب‌ها بر اساس آماری که از سوی مرکز آمار، فناوری، اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش در اختیار اداره کل چاپ و توزیع کتب قرار گرفته، چاپ شده است.

به گفته وی، امسال 68 عنوان از کتاب‌های درسی همراه با لوح فشرده که به صورت نرم‌افزاری هستند در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد و دانش‌آموزان باید این لوح‌های فشرده به همراه کتاب‌های درسی را از کتاب‌ فروشی‌ها خریداری کنند.

حسینی گفت: از مجموع 68 عنوان لوح فشرده، 52 عنوان مربوط به شاخه تحصیلی فنی و حرفه‌ای و کاردانش، 10 عنوان مربوط به دوره متوسطه و پیش دانشگاهی، دو عنوان مربوط به پایه سوم راهنمایی و چهار عنوان نیز ویژه مقطع ابتدایی است.

وی با تاکید بر اینکه قیمت کتاب‌ها همان قیمت پشت جلد آنهاست، گفت: قیمت کتب از طریق پوسترهایی که در واحدهای آموزشی و کتاب‌ فروشی‌ها نصب می‌شود به اطلاع خانواده‌ها و دانش‌آموزان می‌رسد.

مدیرکل چاپ و توزیع مواد رسانه‌های آموزشی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: فروش لوازم و التحریر به همراه کتاب‌های درسی در کتاب فروشی‌ها و مدارس ممنوع است و خانواده‌ها در صورت مشاهده، مراتب تخلف را با تلفن‌های 44987973 و 88827778 اطلاع دهند تا در اسرع وقت نسبت به این تخلفات رسیدگی شود.

وی در ادامه اظهار کرد: تک فروشی کتاب‌ها نیز از 15 مهر ماه آغاز می‌شود و تمامی کتاب‌ها به جز کتاب‌های شاخه فنی و حرفه‌ای و کار و دانش در انتشارات مدرسه موجود بوده و خانواده‌ها می‌توانند نسبت به تهیه کتاب از این انتشارات اقدام کنند.

به گفته حسینی، تمام کتاب‌های درسی به جز کتاب‌های فنی و حرفه‌ای در طول سال تحصیلی در دو فروشگاه انتشارات مدرسه و شرکت چاپ و نشر ایران قابل دریافت است.

وی با اشاره به اینکه تک فروشی کتاب‌ها به مدت یک ماه و تا 15 آبان ماه ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: از این تاریخ باید کتاب‌ها به شرکت چاپ و نشر مرجوع شود.

حسینی تاکید کرد: تمام کتاب‌های جدیدالتالیف پایه سوم و هفتم همراه با "راهنمایی معلم" در اختیار معلمان قرار خواهد گرفت. همچنین معلمان تربیت بدنی سوم ابتدایی و پایه هفتم باید به همراه این کتاب‌ها در کلاس‌ها حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: درس "تفکر و پژوهش" ششم ابتدایی و "تفکر و سبک زندگی" پایه هفتم نیز که دارای کتاب‌های راهنمای معلم است، برای تدریس معلمان اجباری است و باید این کتاب راهنما در کنار کتاب‌های درسی در اختیار معلمان قرار بگیرد.

وی از خانواده‌ها و دانش‌آموزان خواست با توجه به اینکه پی دی اف همه کتاب‌های آموزش و پرورش در سایت WWW.Chap.sch.ir که مربوط به اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزش است، وجود دارد، لذا در صورتی که نیاز به کتاب داشته باشند به جای مراجعه به خیابان‌ها و درب دانشگاه‌ها می‌توانند تمام صفحات کتاب را به طور رایگان از این سایت در داخل و خارج از کشور دانلود کنند.

مدیرکل چاپ و توزیع مواد رسانه‌های آموزشی وزارت آموزش و پرورش همچنین گفت: با توجه به اینکه کتاب‌ها بر اساس تعداد دانش‌آموزان بر پایه تحصیلی و جنسیت ‌آنها در مناطق آموزش و پرورش توزیع می‌شود، لذا خانواده‌ها باید از محل سکونت خود کتاب‌های درسی را تهیه کنند، چرا که در این غیر این صورت سیستم آماری اداره کل چاپ و توزیع کتب درسی دچار تغییرات و مشکلات می‌شود.

وی همچنین از چاپ 10 میلیون جلد از کتاب‌های سال تحصیلی 94-93 خبر داد و گفت: در حال حاضر تمامی کتاب‌ها به جز تعدادی از کتاب‌های پایه هفتم به طور کامل چاپ و آماده شده و در اختیار استان‌ها قرار گرفته و واحدهای آموزشی می‌توانند از امروز نسبت به تهیه کتاب از استان خود اقدام کنند.

به گفته حسینی، هشت عنوان از 13 عنوان کتاب پایه هفتم چاپ شده و مابقی نیز در دست چاپ است و تا پایان شهریور ماه از طریق کتاب فروشی‌ها به دانش‌آموزان تحویل داده خواهد شد.

وی گفت: مصرف کاغذ کشور در سال حدود 660 تن است که سهم آموزش و پرورش برای مصرف کتب درسی 50 هزار تن برآورد شده است.

به گزارش ایسنا، حسینی درباره قیمت کتابهای درسی مقطع ابتدایی گفت: بهای یک دوره کتاب درسی در پایه اول 5900 تومان، دوم 7400 تومان، سوم 8300 تومان، چهارم 7500، پنجم 8000 تومان و ششم ابتدایی 10200 تومان است که در پشت جلد کتاب‌ها چاپ شده است. همچنین قیمت کتابهای درسی دوره راهنمایی و دبیرستان در سال تحصیلی جدید در استان تهران برای سوم راهنمایی 12 هزار و 720 تومان، اول دبیرستان 10 هزار و 350 تومان تعیین شده است.

مدیرکل چاپ و نشر مواد و رسانه‌های آموزشی تصریح کرد: قیمت یک دوره کتاب سال دوم ریاضی 13 هزار و 700 تومان، سال دوم تجربی 13 هزار و 900 تومان و دوم انسانی 13 هزار و 500 تومان است و قیمت کتاب‌های سال سوم ریاضی 14 هزار و 600 تومان، سوم تجربی 11 هزار و 800 تومان و سوم انسانی نیز 13 هزار و 650 تومان تعیین شده است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA