آغاز به کار مرکز بین المللی تبادل ترافیک اینترنت کشور

 مرکز بین المللی تبادل ترافیک اینترنت کشور با هدف ارتقای کیفیت سرویس های مختلف اینترنتی، کاهش هزینه ها و مدیریت هر چه بهتر توزیع محتوای اینترنت داخلی به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز بین المللی تبادل ترافیک اینترنت کشور (IXP) صبح امروز شنبه با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونان این وزارتخانه و مسئولان شرکت ارتباطات زیرساخت آغاز به کار کرد.

با ایجاد این مرکز در نقاط مختلف کشور و مدیریت ترافیک داخلی در مراکز تبادل ترافیک اینترنتی، گردش ترافیک دیتا در شبکه داخلی محدود شده و ظرفیت قابل توجهی از شبکه فعلی زیرساخت آزاد می شود. این امر باعث جلوگیری از خروج ترافیک دیتای کشور از درگاههای بین المللی شده و افزایش ضریب ایمنی و کیفیت سرویس را در جریان ارتباطات به همراه خواهد داشت.

از جمله مزایای ایجاد مراکز تبادل ترافیک دیتا امکان نظارت بر ترافیک ارتباطی میان اپراتورها و افزایش کیفیت و سرعت دسترسی خدمات خواهد بود.

همچنین ایجاد بستر مناسب و امن برای شبکه توزیع محتوای داخلی و نیز میزبانی و توزیع محتوای خارجی از دیگر مزایای این مرکز عنوان شده است.

مرکز بین المللی تبادل ترافیک اینترنت یک نقطه مشترک در راستای ایجاد شبکه ملی اطلاعات و به اشتراک گذاری بانک های اطلاعاتی دستگاههای حاکمیتی فراهم خواهد کرد.

ایجاد و توسعه مراکز IXP در نقاط مختلف کشور باعث خواهد شد که سطح فعالیت این مراکز گستره محلی یافته و در صورت آسیب دیدن هر یک از این مراکز، سایر مراکز به فعالیت خود ادامه داده و کل شبکه ارتباطی از اختلالات ناشی از آن در امان بمانند.

طرح اولیه این پروژه در برگیرنده مراکز تبادل ترافیک دیتای شهرهای تهران، تبریز و شیراز است که فاز اول آن یعنی دو مرکز در شهر تهران طی سال گذشته مورد اجرا قرار گرفته و فازهای بعدی به زودی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

شرکت ارتباطات زیرساخت که مرکز تبادل ترافیک دیتای کشور را راه اندازی کرده است قرار گرفتن اینترنت ایران در مسیر ترانزیت ارتباطات ایران و اروپا ، قرار گرفتن در نقاط اصلی شبکه دیتا و امکان توزیع بهینه محتوای اینترنتی داخلی در کل کشور را از جمله مزایای این مرکز اعلام کرده است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA