برخورد با فعالیت‌ غیرقانونی در حوزه سکه و ارز

 معاون نظارتی بانک مرکزی با اشاره به این‌که به دنبال بازنگری دستور‌العمل اجرایی ناظر بر صرافی‌ها هستیم و در این زمینه صرافان نگران نباشند، گفت: با افرادی که به صورت غیرقانونی اقدام به فروش سکه و ارز می‌کنند، برخورد خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، ابراهیم درویشی در مجمع عمومی کانون صرافان ایرانیان دستور‌العمل اجرایی ناظر بر فعالیت صرافی‌ها که اخیرا از سوی شورای پول و اعتبار به تصویب رسید موجب نگرانی صرافان شده است گفت: در راستای تغییر در مفاد مربوط این دستورالعمل پیگیری‌هایی را انجام داده‌ایم.

وی با اشاره به این‌که در این راستا مذاکراتی با رییس کل جدید بانک مرکزی انجام شده است، اضافه کرد: بنا شده تا پس از انجام کار کارشناسی گزارشی را تهیه کنیم تا موضوع بررسی شود.

درویشی با بیان این‌که انجام هر کاری نیاز به حداقل‌هایی دارد، گفت: از سه تا چهار هزار نفر درخواست مجوز صرافی ارائه کرده‌اند.

معاون نظارتی بانک مرکزی با اشاره به این‌که نمی‌توان به هر کسی مجوز صرافی داد گفت: صلاحیت افراد باید از سوی مراجع مختلفی مانند پلیس امنیت بررسی شود.

وی با اشاره به این‌که برای تاسیس موسسه قرض‌الحسنه، موسسه اعتباری و بانک به ترتیب به 100، 300 و 400 میلیارد تومان سرمایه اول نیاز است، خاطر نشان کرد: برای ایجاد صرافی نیز حداقل‌هایی لازم است اما به دنبال ایجاد اصلاحاتی در دستور‌العمل مصوب شورای پول و اعتبار هستیم که این اصلاحات باید توسط خود شورا انجام شود.

وی با اشاره به افزایش سرمایه‌ی اولیه مورد نیاز برای تاسیس صرافی طبق دستور‌العمل مصوب شورای پول و اعتبار گفت: البته این سرمایه بلوکه نمی‌شود و در عوض یکی الی دو روز در بانک مرکزی برای اطمینان از وجود آن باقی می‌ماند و به محض صدور مجوز فعالیت آزاد می‌شود تا امکان فعالیت با آن وجود داشته باشد.

معاون نظارتی بانک مرکزی در ادامه با بیان این‌که برخی افراد تحت عنوان مشاغل دیگر مانند فرش‌فروشی فعالیت کرده اما اقدام به فروش سکه می‌کنند، اضافه کرد: از صرافان تقاضا داریم در صورتی که این افراد را می‌شناسند اقدام به معرفی آنها به کانون کنند تا جلوی فعالیت‌های غیرمجاز گرفته شود، در صورت شناسایی این افراد اقدام به پلمپ محل فعالیت خواهیم کرد.

درویشی با تاکید بر این‌که براساس قانون پولی بانکی ضرب سکه در انحصار دولت است، تصریح کرد: سکه هشت گرم و 135 سوت است که یک گرم آن نقره و 35 سوت از مس و هفت گرم طلای 24 عیار تشکیل می‌شود و هر کدام قیمت جداگانه‌ای دارد. به‌طوری که قیمت طلا براساس سایت بین‌المللی محاسبه می‌شود و بهای نقره نیز به همین صورت تعیین می‌شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA