دبیرخانه دریاچه ارومیه تشکیل می‌شود

 نخستین کارگروه مشترک دریاچه ارومیه با حضور سه وزیر، معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو، نماینده رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

 سرپرست معاونت امور آب و آبفای وزارت نیرو اظهار کرد:‌ در جلسه کارگروه مقرر شد که ظرف دو ماه راهکار لازم برای نجات دریاچه ارومیه تهیه شود.

 علیرضا دائمی در گفت‌وگو با ایسنا، تصریح کرد: موضوع دریاچه ارومیه به قدری اهمیت دارد که دولت در اولین جلسه خود مصوب کرد که کارگروهی با حضور معاون رییس جمهور، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و سه وزیر دیگر با مسوولیت وزیر نیرو تشکیل شود.

 وی با اشاره به تشکیل جلسه در روز گذشته اظهار کرد: قرار شد گزارش کاملی از تاریخچه و اقداماتی که برای احیای دریاچه ارومیه انجام شده تهیه شود و مطالعات قبلی جمع بندی شوند. در نهایت تصمیم گرفته شد که کارگروه کارشناسی راهکارهای قبلی که بررسی شده و بخشی از آن اجرا شده است را مجدد بررسی کند و راهکارهای لازم را تدوین کرده به کارگروه اصلی دهد.

 تشکیل دبیرخانه دریاچه ارومیه در وزارت نیرو

 سرپرست معاونت امور آب و آبفای وزارت نیرو با اعلام خبر تشکیل دبیرخانه‌ای در وزارت نیرو برای بررسی و تدوین راهکارها گفت: وزرای کارگروه نیز از دریاچه برای کسب اطلاعات بیشتر از ابعاد و وضعیت آن بازدید خواهند کرد.

 دائمی با ابراز امیدواری نسبت به این‌که کارگروه با جدیت موضوع را پیگیری کند و به نتیجه برسد گفت: در ادامه نیاز به تلاش جدی برای به نتیجه رساندن تصمیمات داریم و امیدوارم در راستای احیای دریاچه گام موثری برداشته شود.

 وی با تاکید بر این‌که راهکارهای قبلی خوب بودند و در صورت اجرا به نتیجه می‌رسیدند گفت: با این وجود دریاچه ارومیه با تضاد مواجه است و از یکسو معیشت مردم و از سوی دیگر نجات دریاچه مطرح است. به گونه‌ای که معیشت پنج میلیون نفر در منطقه مورد بحث است و اراضی کشاورزی از 150 هکتار در گذشته اکنون رشد کرده و به 450 هزار هکتار رسیده است. یعنی سه میلیارد متر مکعب آبی که قبلا به دریاچه می ریخت الان کم شده و در بخش کشاورزی صنایع از آن استفاده می شود.

 سرپرست معاونت امور آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به این‌که نمی توان گفت 6.8 میلیارد متر مکعب آب مورد مصرف کشاورزی ، صنایع و شرب دست نخورد و آب بیشتری به دریاچه ارومیه جاری شود، گفت: تاکنون شرایطی ایجاد نشده که چاه‌های غیر مجاز مسدود و پر شوند چون با وجود این که حفر چاه خلاف است برخی از مردم از آن چاه‌ها برای معیشت استفاده می کنند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA