امکان شرکت دارندگان مدارک معادل و غیر رسمی در آزمون‌های سراسری

 معاون آموزشی وزیر علوم آیین‌نامه شرکت، دارندگان مدارک معادل و غیر رسمی در آزمون‌های ورودی مقاطع بالاتر را برای اجرا به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ کرد.

 به گزارش ایسنا، دکتر نادری منش آیین‌نامه شرکت، دارندگان مدارک معادل و غیر رسمی در آزمون‌های ورودی مقاطع بالاتر مصوب هشتصد و چهل و پنجمین جلسه شورای گسترش آموزش عالی را برای اجرا به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ کرد.

 در بند یک و دو این آیین‌نامه قید شده است که صرفاً آن عده از دارندگان مدارک معادل که قبل از تاریخ ابلاغ مصوبه جلسه شماره ۴۳۲ سوم آذرماه ۱۳۷۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی (مبنی بر ممنوعیت برگزاری دوره‌های معادل) در دوره‌های معادل پذیرفته شده‌اند و آن عده از دارندگان مدارک معادل که قبل از تاریخ ابلاغ مصوبه مذکور، در دوره‌های معادل شرکت کرده اما قبولی آنان بعد از زمان ابلاغ آن مصوبه اعلام شده است در شمول این آیین‌نامه قرار می‌گیرند.

 بر اساس این آیین‌نامه، آن عده از دارندگان مدارک معادل کاردانی و کارشناسی که مشمول این آیین‌نامه هستند در صورتی که در دوره‌های با مجوز شورای گسترش آموزش عالی، برنامه‌های درسی دوره را برابر برنامه‌های مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گذارنده‌اند، اجازه دارند در آزمون‌های ورودی مقاطع بالاتر که توسط سازمان سنجش یا دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود شرکت کنند و در صورت قبولی در آزمون، ادامه تحصیل دهند که به این عده از پذیرفته‌شدگان در آزمون ورودی، پس از طی دوره تحصیلات، برابر مقررات آموزشی بدون تغییر در نوع مدرک معادل مقطع پایه، مدرک مرسوم دانشگاهی در مقطع جدید داده می‌شود.

 براساس این آیین‌نامه آن دسته از دارندگان مدارک معادل دوره‌های کاردانی و کارشناسی مشمول این آیین‌نامه که در دوره‌های فاقد مجوز شورای گسترش آموزش عالی وارد شده‌اند، مشروط به اینکه برنامه‌های درسی مصوب وزارت علوم را رعایت کرده باشند، اجازه دارند در آزمون‌های مقاطع بالاتر شرکت کنند که در صورت قبولی آنها در آزمون‌های مقاطع بالاتر موظفند تا ۲۰ درصد واحدهای دوره را به تشخیص دانشگاه یا موسسه آموزش عالی پذیرنده به عنوان دروس جبرانی بگذرانند، این افراد در صورت قبولی و کسب حداقل میانگین ۱۲ در این درس‌ها، تحصیل خود را در مقطع بالاتر ادامه دهند و به این عده از پذیرفته‌شدگان در آزمون ورودی پس از طی دوره تحصیلات، بدون تغییر در نوع مدرک معادل مقطع پایه، برابر مقررات آموزشی مربوط مدرک مرسوم دانشگاهی در مقطع جدید داده خواهد شد.

 در بند 6 این آیین نامه آمده است: دارندگان مدرک معادل کارشناسی ارشد که در دوره‌های با مجوز از شورای گسترش آموزش عالی و با برنامه درسی مصوب وزارت علوم تحصیل کرده‌اند، می‌توانند در آزمون نیمه متمرکز دوره دکتری و آزمون دکترای دانشگاه آزاد شرکت کنند و در صورت قبولی، ادامه تحصیل دهند.

 براساس ماده 7 آیین نامه مذکور دارندگان مدرک معادل کارشناسی ارشد که در دوره‌های فاقد مجوز از شورای گسترش آموزش عالی با برنامه درسی دوره غیرمصوب وزارت علوم، تحصیل کرده‌اند، می توانند در آزمون نیمه متمرکز دوره دکتری و آزمون دکترای دانشگاه آزاد شرکت کنند و در صورت قبولی و کسب حدنصابی که تعیین خواهد شد، ادامه تحصیل دهند.

 در این آیین‌نامه آمده است: دارندگان مدرک معادل کارشناسی ارشد که در دوره‌های فاقد مجوز از شورای گسترش آموزش عالی تحصیل کرده و برنامه‌های درسی دوره مصوب وزارت علوم را رعایت نکرده‌اند، اجازه شرکت در آزمون ورودی مقطع بالاتر را ندارند.

 بر اساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی، تعیین حدنصاب موضوع بند 7 و نیز تصمیم گیری در خصوص موارد خارج از گروه بندی‌های موجود در این مصوبه، برعهده کمیته سه نفره‌ای متشکل از نمایندگان دفتر گسترش آموزش عالی و دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم و سازمان سنجش خواهد بود که پس از تایید معاون آموزشی وزارت علوم قابلیت اجرا پیدا خواهد کرد.

 در پایان این آیین‌نامه آمده است: متن اطلاعیه‌های پذیرش مشمولان این آیین‌نامه باید قبل از اعلام به رسانه‌ها و یا چاپ در دفترچه‌های سازمان سنجش و دانشگاه آزاد به تایید برسد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA