آیین نامه اجرایی اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی ابلاغ شد

 با موافقت دولت، آیین نامه اجرایی اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی برای اجرا ابلاغ شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک بنا به پیشنهاد وزارتخانه های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و کشور و سازمان وظیفه عمومی نیروهای انتظامی و تایید ستاد کل نیروهای مسلح و به استناد ماده(51) قانون اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی –مصوب 1390- آیین نامه اجرایی مواد (44)، (44) مکرر و (45) قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب 1363- و اصلاحات بعدی آن تصویب شد.
بر این اساس، مشمولانی که از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می باشند شامل؛ یگانه فرزند ذکور مراقب یا نگهدارنده پدر نیازمند مراقبت که قادر به اداره امور خود نباشد( نیازمندی پدر به مراقبت به دلیل کبر سن برابردستور العمل ابلاغی ستاد کل خواهد بود)، یگانه فرزند ذکور مراقب یا نگهدارنده مادر فاقد شوهر (افراد موضوع این بند تا سی ماه متوالی می توانند از معافیت کفالت موقت استفاده کنند ودر پایان مدت مذکور در صورت دارا بودن شرایط کفالت از معافیت دایم بهره مند خواهند شد .
بر این اساس ، مبنای محاسبه معافیت موقت ،تاریخ فوت همسر یا تاریخ ثبت طلاق می باشد)، تنها برادر تنی سرپرست خواهر فاقد پدر و همسر و فرزند ذکور غیر محجور ( وجود برادر ناتنی مشمول یا مکفول مانع معافیت برادر ناتنی و چنانچه خواهر مشمول دارای فرزند پسر بالای 18 سال باشد و به تشخیص شورای پزشکی مطابق آیین نامه مربوط قادر به نگهداری از مادر نباشد مشمول می تواند از معافیت استفاده کند)، تنها برادر سرپرست کبیر فاقد پدر و همسر و فرزند ذکور غیر محجور و فاقد شغل که به تشخیص شورای پزشکی نیازمند مراقبت باشد (چنانچه مکفول دارای فرزند ذکور بالای 18 سال باشد و به تشخیص شواری پزشکی مطابق آیین نامه مربوط قادر به نگهداری از پدر نباشد مشمول می تواند از معافیت استفاده کند و وجود برادر ناتنی مشمول یا مکفول مانع از معافیت برادر تنی خواهد بود)، یگانه برادر سرپرست برادر کمتر از 18 سال فاقد پدر(وجود برادر ناتنی مشمول یا مکفول مانع از معافیت برادر تنی خواهد بود)، یگانه نوه ذکور مراقب یا نگهدارنده جد فاقد فرزند(دختر و پسر) (نیازمندی پدربزرگ به مراقبت به لحاظ کبر سن برابر ضوابط ابلاغی ستاد کل خواهد بود)، یگانه نوه ذکور مراقب یا نگهدارنده جده فاقد شوهر و فرزند(دختر و پسر)، مشمولی که همسر وی فوت نموده و از او دارای فرزند صغیر می باشد چنانچه در زمان صدور رای از سوی هیئت های رسیدگی فاقد همسر باشد از معافیت برخوردار می گردد، مشمولی که همسر وی بعد از ازدواج بنا به تایید سازمان بهزیستی کشور معلول شده و بنا به تشخیص شورای پزشکی نیازمند مراقبت باشد، یکی از فرزندان ذکور سربازی که در حین خدمت فوت نموده و در صورت نداشتن فرزند ذکور، یکی از برادران وی(منظور از فوت حین خدمت موضوع این بند فوت در طول مدت خدمت سربازی است که به تایید نیروی مسلح مربوط رسیده باشد و فوت در زمان غیبت، فرار از خدمت، بر اثر خودکشی و یا بر اثر ارتکاب جرایم مانند نزاع مشمول مقررات این بند نمی باشد)، یکی از فرزندان ذکور مادران فاقد شوهر تحت پوشش کمیته ی امداد امام خمینی (ره) و یا سازمان بهزیستی کشور، مشمولانی که حداقل یک فرزند معلول مددجو داشته باشند، تنها پسر خانواده های مددجو که دارای سه فرزند اناث یا بیشتر باشند، مشمولانی که با بانوان معلول جسمی – حرکتی ازدواج می کنند تا مدت 5 سال متوالی از معلولیت موقت استفاده نموده و پس از گذشت از استمرار ازدواج، از معافیت دائم برخوردار می گردد.
بر این اساس، چنانچه مشمول دارای پدر یا برادران بالای 18 سال باشد که برابر مواد(1019) تا (1024) و ماده(1029) قانون مدنی حکم موت فرضی و یا غایب مفقودالاثر برای آنان از سوی مراجع صالح قضایی صادر شده باشد و یا دارای گواهی بنیاد شهید و امور ایثارگران بر اساس قانون اعتبار گوهی بنیاد شهید انقلاب اسلامی در خصوص صدور حکم موت فرضی غایبان مفقودالاثر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در محاکم صالح - مصوب1376- باشند، به عنوان یگانه مراقب و یا یگانه سرپرست شناخته می شود.
چنانچه مشمول دارای پدر یا برادر بالای 18 سال باشد که بر اساس احکام صادره از مراجع صالح قضایی به مجازات حبس بیش از 10 سال محکوم گردیده باشد به مدت پنج سال از معافیت موقت استفاده نموده و پس از آن چنانچه حداقل سه سال تمام از مدت حبس باقی مانده باشد به عنوان یگانه مراقب و یا یگانه سرپرست محسوب می شود.
همچنین، وجود برادری که از معافیت تحصیلی برخوردار است مانع از معافیت کفالت موقت مشمولی که در شهر محل سکونت مکفول اقامت داشته و سرپرستی خانواده را بر عهده دارد نخواهد بود، مشروط بر آنکه برادر مشمول خارج از شهرستان محل سکونت مکفول به تحصیل اشتغال داشته باشد.
بر اساس این مصوبه، از دو یا چند برادر واجد شرایط اعزام به خدمت دوره ضرورت، در صورت اعزام یکی از برادران به خدمت، یکی از آنان که فاقد غیبت باشد می تواند تا اتمام خدمت برادر، از تعویق اعزام استفاده کند. حق تقدم با برادری است که سن او از دیگران کمتر است.
در معافیت های مقرر در ماده44 و ماده44 مکرر قانون، یک نفر نمی تواند سبب معافیت دو نفر مشمول شود مگر آنکه معافیت فرد معاف شده به دلایلی مانند فوت یا معلولیت منتفی شده باشد.
اعطای معافیت به فرزند معلولان اناث مانع از معافیت مشمولینی که برابر بند4 ماده44 مکرر قانون با معلولان موضوع این ماده ازدواج می کنند نیست.
معافیت موضوع بند(1) ماده44 مکرر قانون فقط برای یکی فرزند صادر می شود. در صورت فوت یا معلولیت فرد معاف شده این معافیت به فرزند دیگر خانواده اعطا نمی شود.
همچنین مشمولانی که از هر یک از معافیت های موقت مقرر در قانون بهره مند شده اند در صورت عدم استمرار شرایط تعیین شده، معافیت موقت صادره باطل و به وضعیت جدید آنان رسیدگی خواهد شد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA