جزییات بیمه زنان خانه‌دار اعلام شد

 مسوول دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده گفت: بیمه زنان خانه‌دار، خدمات بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوت را در سطحی پایین تر از بیمه اجتماعی اجباری و با حق بیمه کمتر ارائه می کند به نحوی که هم اعضای آن قادر به پرداخت حق بیمه باشند و هم اعضای صندوق بیمه اجباری انگیزه‌ای برای گرایش به این بیمه نداشته باشند.

به گزارش ایسنا، فریبا حاج‌علی در این باره افزود: این نوع بیمه بازنشستگی تمامی افرادی را شامل می شود که مشمول بیمه‌های اجباری نیستند، کارفرما ندارند و نیز استطاعت مالی برای پرداخت حق بیمه متعارف به اندازه شاغلان را ندارند.

وی در ادامه گفت: درآمد مبنای تعیین حق بیمه اجتماعی فراگیر کمتر از حداقل دستمزد قانون کار (حدود 60 درصد تا 75 درصد) تعیین می شود تا مبلغ حق بیمه کمتر باشد و افراد قادر به پرداخت آن باشند. لازم به ذکر است که در حال حاضر صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر به این شکل عمل می کند.

مسوول دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: متاسفانه رویکرد عمده حوزه‌های بیمه ای مبتنی بر بازار کار است، همچنین بخش عمده پوشش بیمه اجتماعی در کشور ما متمرکز بر اشتغال و مزد در نتیجه بر محور«اقشار مزد و حقوق بگیر» است و در زمینه حمایت از شاغلان بدون کارفرما همچنین سایر اقشار جامعه مانند زنان خانه‌دار توفیق چندانی نداشته است.

وی افزود: علت اصلی این امر به ماهیت بیمه اجتماعی و نحوه طراحی آن مربوط و وابسته به سه رکن «کارفرما، مزد و حقوق رسمی و کارگاه معین» است. نبود هریک از این سه رکن، تداوم اجرای بیمه اجتماعی را با دشواری مواجه می کند و در کشور ما حدود 19 میلیون نفر از زنانی که در خانه حضور دارند و به فعالیت‌های مربوط به خانه داری می پردازند به عنوان جمعیت غیر فعال از لحاظ اقتصادی محسوب می شوند؛ لذا تحت پوشش حوزه بیمه‌ای تامین اجتماعی قرار نمی‌گیرند زیرا برمبنای تعریف مرکز آمار ایران، خانه‌دار فردی است که شاغل، بیکار جویای کار و محصل محسوب نمی‌شود.

حاج علی در ادامه گفت: تولیدات زنان خانه‌دار به عنوان جمعیت غیرفعال با وجود نقش مؤثر و انکارناپذیر در پیشرفت اقتصادی و اجتماعی کشور، در محاسبات ملی لحاظ نمی‌شود و تا به امروز کار آنان جزو مشاغل رسمی به حساب نمی‌آید و به همین دلیل، نقش غیرمستقیم زنان به عنوان مادر و همسر در کاهش هزینه‌های خانواده و موثر بودن فعالیت‌های آنان در اقتصاد غیرپولی و فعالیتهای جانشین درآمد، ارزیابی نمی شود و زنان خانه دار از مزایا و نتایج کارشان برخوردار نمی‌شوند؛ این در حالیست که براساس مبانی دین مبین اسلام و همچنین ارزش‌های فرهنگی ایرانیان، وظایف زنان در خانه و خانواده در جایگاه همسر و مادر، بسیار با اهمیت است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA