موزه بزرگان دین، افتتاح شد

 همزمان با فرا رسیدن پانزدهم ماه مبارک رمضان و سالروز ولادت کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع) موزه بزرگان دین با حضور محمد شریف ملک زاده و جمعی از روحانیون، علماء و اندیشمندان در ارگ آزادی تهران افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در این مراسم که در فضایی معنوی برگزار شد محمد شریف ملک زاده معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، در سخنانی با اشاره به اهمیت افتتاح موزه بزرگان دین گفت: هدف از افتتاح این موزه زنده نگه داشتن یاد و خاطره علماء، اندیشمندان و بزرگان دینی است.
وی افزود: نسل جوان و نوجوان ما باید با اندیشه های علماء و بزرگان دینی آشنا شوند و افتتاح این موزه می تواند کمک بزرگی به شناسایی بزرگان دین به نسل های بعدی باشد.
ملک زاده با بیان این که با وجود گذشت 34 سال از عمر با برکت انقلاب اسلامی هنوز هیچ نهادی برای زنده نگه داشتن یاد و اندیشه بزرگان دینی در قالب مکانی مانند موزه اقدام نکرده است اضافه کرد: شناخت بزرگان دین و اندیشمندان اسلامی و علماء طراز اول ایران درطول دورهای تاریخی مختلف باید به عنوان واحدهای درسی در دانشگاه ها و مدارس تدریس شود.
معاون رئیس جمهور افتتاح موزه بزرگان دین را ادای دین سازمان میراث فرهنگی، به علماء، روحانیون و بزرگان و اندیشمندان اسلامی ذکر کرد که می تواند در معرفی اندیشه ها و سلوک رفتاری و معنوی بزرگان دین به آحاد مردم خصوصا نسل جوان و نوجوان موثر باشد.
ملک زاده در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به نقش مرجعیت و علماء دینی در دوران های مختلف تاریخی در کشور اضافه کرد: این مجاهدت ها و اقدامات ارزشمند بززگان دینی باید در جایی ثبت وضبط شده و به نسل های بعدی منتقل شود.
وی با نام بردن از شخصیت های مهمی مانند آخوند خراسانی، علامه کلینی، شیخ مفید، شیخ طوسی، علامه طبرسی، آخوند اصفهانی و ... یادآور شد: مجاهدت های این بزرگواران باید به درستی حفظ و موجبات آشنایی نوجوانان و جوانان با این افراد فراهم شود.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور هم چنین خاطر نشان کرد: نسل نوجوان و جوانان ما اگر بخواهد سیره وسلوک رفتاری علماء، اندیشمندان و بزرگان دینی را ادامه دهد باید بتوانند به راحتی و در مکانی مانند موزه، پژوهشگاه، کتابخانه و ... به اندیشه های انان دست پیدا کند.
در ادامه این مراسم حجت الاسلام و المسلمین ادیب یزدی نیز با قدر دانی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و محمد شریف ملک زاده به خاطر افتتاح موزه بزرگان دین گفت: افتتاح این موزه یک اتفاق بسیار ارزشمندی است که می تواند باعث ثبت و ضبط یاد و خاطره اندیشمندان اسلامی و اندیشه های آنان شود.
وی با تاکید بر لزوم حفظ آثار و اندیشه های بزرگان دین افزود: این موزه مکان بسیار مناسبی برای معرفی آثار و اندیشه بزرگان دینی است و اقدامان صورت کرفته باید گسترش یابد.
وی خاطر نشان کرد: اعتقاد دارم باید برای حفظ آثار و اندیشه های بزرگان دین بیش از پیش کار کرد و من با شناختی که از آقای ملک زاده دارم مطمئن هستم این اقدامات افزایش خواهد یافت.
حجت الاسلام و المسلمین ادیب یزدی در بخش دیگری از صحبت های خود با ذکر حدیثی از حضرت امیر المومنین امام علی (ع) گفت: در حدیث شریفی که از آن حضرت یاد شده است این امام همام مشتاق دیدار مردان دین بود بنابر این تکریم بزرگان دین از جمله مراجع معظم تقلید و ثبت و ضبط آثار و اندیشه های آنان از اهمیت بالایی برخوردار است.
در این مراسم حضرات آیات و حجج الاسلام سجادی، ادیب یزدی، رفیعی،موحد نوری، کریمی، علیرضا صابری و ... حضور داشتند. موزه بزرگان دین با معرفی بیش از 100 نفر از علمای شیعه ایران و نصب 64 سردیس به معرفی علمای عصر صفویه تاکنون می پردازد.
شایان ذکر است بعد از پایان این مراسم موزه بزرگان دین به طور رسمی افتتاح و علماء، اندیشمندان و تعدادی از بزرگان دینی از این موزه بازدید کردند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA