ورود آزمایشی سهام‌ عدالت به فرابورس

 رئیس سازمان بورس اوراق بهادار در خصوص ارزش بازارهای بورس و فرابورس در GDP (تولید ناخالص داخلی) گفت:‌ ارزش بورس تهران نسبت به تولید ناخالص داخلی در سال 86 ، شانزده درصد بود و هم‌اکنون این میزان از 16 درصد سال 86 به 70 درصد در سال جاری رسیده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت رئیس سازمان بورس اوراق بهادار از ورود تمام پالایشگاه‌ها به بورس به جز یک مورد، الزام شرکت‌ها به اعلام مفروضات سود، افزایش سهم بورس از 16 به 70 درصد در جی دی پی، ورود پایلوت سهام عدالت به بورس و رتبه اول ایران در خاورمیانه در صدور کد‌های معاملاتی خبر داد.
بنا بر این گزارش، علی صالح‌‌ آبادی، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار در گفت‌وگوی خود با خبرنگاران اقتصاد‌ی در پاسخ به این سؤال که نحوه نظارت بر افزایش زیاد قیمت سهام برخی شرکت‌ها توسط بورس چگونه است، اظهار داشت: قیمت‌های بازار بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و سازمان بورس هم نمی‌تواند در مکانیزم عرضه و تقاضا دخالت کند.
وی با اشاره به اینکه تنها اقدام بورس درخواست شفافیت اطلاعات شرکت‌هاست، گفت: برخی مواقع که شرکت‌ها اطلاعات را به موقع نمی‌دهند نماد آنها متوقف می‌شود و تنها گزارش‌های حسابرسی شده شرکت‌هاست که به شفافیت شرکت‌ها اعتبار می‌دهد.
صالح‌آبادی ادامه داد: بودجه شرکت‌ها در ابتدای سال باید حسابرسی شده باشد، گزارش شش‌ماهه هم باید به بورس حسابرسی شده ارائه شود و همچنین صورت‌های مالی سالیانه هم به صورت حسابرسی شده به بورس ارسال می‌شود؛ بنابراین تمام صورتهای مالی، بودجه و گزارش‌های شش‌ماهه به طور شفاف به بورس ارسال می‌شوند و سهامداران بر مبنای آن تصمیم می‌گیرند.
6 میلیون و 500 هزار کد معاملاتی فعال در بورس
رئیس سازمان بورس اوراق بهادار با بیان اینکه هم‌اکنون 6.5 میلیون کد معاملاتی فعال برای اشخاص حقیقی و حقوقی صادر شده است، گفت: با راه‌اندازی معاملات آنلاین کارآیی و نقدشوندگی بازار نیز به تناسب افزایش سهامداران تقویت شده است.
صالح‌آبادی تأکید کرد: پیش از این 200 یا 300 معامله‌گر در بورس وجود داشتند که سهامداران می‌توانستند با ارتباط با این افراد نسبت به خرید و فروش سهم اقدام کنند، از سال 90 معاملات آنلاین ایجاد شد تا سهامداران خود تصمیم بگیرند.
وی با اشاره به اینکه کشف قیمت سهام شرکت‌ها هم‌اکنون برآیند افراد بی‌شماری است که به صورت آنلاین خرید و فروش می‌کنند، افزود: با این وضعیت سهامداران حساسیت بیشتری نسبت به اطلاعات شرکت‌ها نشان می‌دهند. در اینجا بهترین افراد خود سهامداران هستند.
رئیس سازمان بورس اوراق بهادار با تأکید بر اینکه در صورت ارائه اطلاعات غلط از سوی شرکت‌ها سهامداران متوجه می‌شوند، گفت: به عنوان مثال در برخی مواقع یک شرکت 50 تومان سود اعلام می‌کند و ظرف چند روز آینده مجدداً آن را تعدیل می‌کند. بورس برای بررسی بیشتر این تعدیل نماد معاملاتی آن شرکت را متوقف می‌کند.
صالح‌آبادی با بیان اینکه چه بسا امکان دارد برخی افراد ذینفع مایل به ارائه اطلاعات غلط از سوی شرکت‌ها باشند، گفت: با تغییر سود شرکت‌ها سهامداران زیادی منتفع و یا متضرر می‌شوند.
الزام شرکت ها به اعلام مفروضات سود
وی تأکید کرد: شرکت‌ها می‌توانند با توجه به تحولات صنعت‌شان که امکان دارد در نتیجه افزایش حاشیه سود آنان باشد اقدام به تعدیل سودشان کند؛ به شرکت‌ها اعلام کردیم همزمان با پیش‌بینی سود هر سهم خود مفروضات آن را نیز به بورس ارائه کنند.
رئیس سازمان بورس اوراق بهادار ادامه داد: با ارائه این مفروضات شرکت‌ها قدرت تحلیل بیشتری به بازار داده می‌شود و همچنین در این میان سعی کردیم تا درصد سهام شناور آزاد شرکت‌ها افزایش یابد.
وی افزود: هم‌اکنون سهام آزاد شرکت‌ها به 20 درصد رسیده است و هر چقدر درصد سهام شناور بیشتر باشد امکان قیمت‌گذاری توسط عده‌ای خاص کمتر می‌شود.
صالح آبادی در پاسخ به این سؤال که آیا به نسبت جمعیت کشور 6.5 میلیون کد سهامداری رقم پائینی نیست، گفت: در سال 84 کدهای سهامداری 3 میلیون بود که در سال جاری به بیش از دو برابر افزایش یافته است و امروز در منطقه خاورمیانه رتبه اول را در روند افزایش صدور کدهای معاملاتی به نسبت جمعیت کشور داریم.
رئیس سازمان بورس گفت:‌ ما خودمان را با عربستان، امارات، کویت و قطر مقایسه نمی‌کنیم بلکه بورس ایران را با بورس ترکیه که جمعیت تقریباً یکسانی دارند مقایسه می‌کنیم و خود را با پاکستان نیز مقایسه کرده‌ایم.
وی ادامه داد: پاکستان 170 میلیون جمعیت دارد که از این میزان تنها 400 هزار نفر در بورس این کشور فعال هستند و اندونزی با 240 میلیون نفر جمعیت کمتر از یک میلیون کد سهامداری دارد و مالزی هم همینطور.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA