سلامت ایرانیان، سالانه مورد آزمایش قرار می گیرد

 معاون امور پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی از اجرای طرح چكاپ سالانه برای اقشار مختلف مردم خبر داد و گفت: اكنون كارهای كارشناسی و بررسی ها برای اجرای طرح ملی چكاپ (كنترل وضعیت سلامت) همه مردم، آغاز شده است.

 دكتر مسعود فلاحی افزود: مقرر شده است تا پس از ماه مبارك رمضان، جلسه ای با روسای امور پرستاری دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور برگزار شود تا طرح چكاپ سالانه توسط پرستاران برای اقشار مختلف اجرا شود.
وی گفت: به همه مردم توصیه می شود كه در سنین جوانی سالی یك بار و پس از سن ۴۰ سالگی، هر شش ماه یك بار خود را چكاپ كامل كنند.
وی خاطرنشان كرد: چكاپ به معنای بررسی علایم حیاتی و اندازه گیری شاخص های سلامت بدن مانند وزن، قد ، فشارخون و قند و همچنین بررسی متابولیسم (سوخت و ساز) بدن است.
معاون امور پرستاری وزارت بهداشت، اظهار داشت: اگر در مرحله نخست چكاپ ، شاخص های سلامت مانند فشارخون یا قندخون دچار اشكال بود ، سطح دوم چكاپ ها شامل آزمایشات خون باید انجام شود.
فلاحی با بیان اینكه چكاپ كردن فواید زیادی از جمله اطمینان از وضعیت سلامت و جلوگیری از پیشرفت بیماری دارد، گفت: متاسفانه چكاپ كردن وضعیت سلامت در كشور ضعیف بوده و مستمر نیست؛ بسیاری از افراد منتظر می مانند تا بیمار شوند آنگاه به پزشك مراجعه می كنند كه این امر هزینه های میلیونی را به كشور تحمیل می كند.
وی تاكید كرد: باید با چكاپ كردن وضعیت سلامتی، قبل از ایجاد خطر ، بیماری ها را به موقع كشف كرد.
معاون وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: چكاپ كردن مستمر وضعیت سلامتی به فرهنگسازی نیاز دارد و این وزارتخانه درصدد است تا بسترهای لازم برای این امر را فراهم آورد.
فلاحی افزود: در مرحله نخست اجرای طرح چكاپ كردن، كارمندان ستادی وزارت بهداشت را قبل از ماه مبارك رمضان به طور آزمایشی چكاپ كردیم و با تشخیص به موقع بیماری هایی مانند دیابت، فشارخون و بیماری های قلبی و عروقی از بروز برخی خطرات مانند سكته های مغزی پیشگیری كردیم.
وی ادامه داد: هدف وزارت بهداشت این است كه فرهنگ چكاپ سلامتی را ایجاد كرده و چكاپ های سلامت را در كشور گسترش دهد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA