آئین‌نامه اجرایی پایگاه اطلاعات قرار‌داد‌های کشور ابلاغ شد

 هیئت وزیران در راستای ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد آئین‌نامه اجرایی پایگاه اطلاعات قرار‌داد‌های کشور را تصویب کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و به استناد بند (ب) ماده (3) قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد آئین‌نامه اجرایی پایگاه اطلاعات قرار‌داد‌های کشور را تصویب کرد.
بر اساس این آیین نامه، کلیه وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی، مؤسسات یا نهاد‌های عمومی غیر‌دولتی، شرکت‌های دولتی و دستگاه‌هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است از قبیل شرکت ملی نفت ایران، سازمان گسترش و نو‌سازی صنایع ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بانک‌ها و بیمه‌های دولتی موضوع مواد (1) تا (5) قانون مدیریت خدمات کشوری و واحد‌های زیر‌نظر مقام رهبری اعم از نظامی و غیر‌نظامی و تولیت آستان‌های مقدس با موافقت ایشان و شوراهای اسلامی شهر و روستا و مؤسسات خصوصی حرفه‌ای عهده‌دار مأموریت عمومی که مطابق قوانین و مقررات، بخشی از وظایف حاکمیتی را بر‌عهده دارند، مانند کانون کارشناسان رسمی دادگستری، سازمان نظام پزشکی و سازمان نظام مهندسی مشمول این آیین نامه می باشند.
بر این اساس، اشخاص موضوع ماده (2) مکلفند قرار‌داد‌های مربوط به معاملات متوسط موضوع جزء (2) ماده (3) قانون برگزاری مناقصات و قرار‌داد‌های مربوط به معاملات بزرگ موضوع جزء (3) ماده (3) قانون برگزاری مناقصات و قرار‌داد معاملاتی که به روش مناقصه، مزایده، ترک تشریفات مناقصه یا مزایده، عدم الزام به برگزاری مناقصه، مستثنی از برگزاری مناقصه یا مزایده، استعلام بهاء و مذاکره با رعایت اجزاء (1) و (2) همین بند منعقد می‌شودرا در پایگاه وارد کنند.
همچنین دستگاه‌ها باید مطابق ضوابط و دستور‌العمل‌هایی که توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تهیه و ابلاغ می‌گردد، قرار‌داد‌ها را ثبت و اطلاع‌رسانی کنند و بالاترین مقام مالی دستگاه مکلف است اطمینان حاصل نماید که متن قرار‌داد‌های مربوط به معاملات متوسط و بالاتر به روش مناقصه، مزایده، ترک تشریفات و غیره که از سوی دستگاه متبوع منعقد شده و همچنین اسناد و ضمایم آنها و هر‌گونه الحاق، اصلاح، فسخ، ابطال و خاتمه قرار‌داد پیش از موعد و تغییرات آنها و نیز کلیه پرداخت‌ها در پایگاه، ثبت و اطلاع‌رسانی شده است و هر‌گونه دریافت و پرداخت بابت قرار‌داد‌های مشمول قانون، منوط به اطمینان مسئولان مربوط از ثبت قرار‌داد‌ و ضمایم آن در پایگاه می‌باشد و اطلاعات قرار‌داد‌های مذکور در ماده (3) این آئین‌نامه باید ظرف دو هفته از تاریخ عقد قرار‌داد در پایگاه ثبت گردد. مسئولیت ثبت به موقع، کامل و صحیح اطلاعات با بالاترین مقام مالی دستگاه می‌باشد و شرایط و امکانات لازم را برای آموزش کارکنان ذی‌ربط و دستگاه‌های زیر مجموعه خود جهت بهره‌برداری از پایگاه فراهم کند.
بر اساس این آیین نامه، ایجاد و راه‌اندازی پایگاه، مـدیریت و راهبـری پایگاه، آموزش و پاسخگویی به اشکالات و سؤالات کاربران از وظایف و اختیارات معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور می باشد.
همچنین نحوه و میزان دسترسی افراد به اطلاعات قراردادها به دسترسی عموم مردم و دستگاهها مربوط می شود که عموم مردم، حسب مورد و سطح دسترسی می‌توانند به اطلاعات قرار‌داد‌های ثبت شده در پایگاه دسترسی داشته باشند و دستگاهها علاوه بر دسترسی به اقلام اطلاعاتی، قرار‌داد‌های ثبت شده در پایگاه و اسناد قرار‌داد‌های مربوط، می‌توانند نسبت به تهیه گزارش از وضعیت‌ قرار‌داد‌های مربوط به خود و دستگاههای زیر‌مجموعه اقدام کنند.
بر این اساس، پس از اعلام راه‌اندازی پایگاه توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، آئین‌نامه نظام اطلاع‌رسانی قرار‌داد‌هـا لغو می‌شود.
این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA