در مناسبات میان ایران و روسیه هیچ مانع و فاصله‌ای وجود ندارد

 روسای جمهور ایران و روسیه ضمن تاکید بر ضرورت توسعه مناسبات همه جانبه میان دو کشور به ویژه در بخشهای تجاری و اقتصادی، آخرین تحولات، مسائل منطقه ای و بین المللی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر محمود احمدی‌نژاد به وقت محلی، در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، توسعه روابط دو جانبه میان تهران- مسکو را به عنوان یک ضرورت برای دو کشور مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: روابط همسایگی و سایر منافع مشترک ایران و روسیه، ما را ملزم می کند تا مناسبات دو کشور را بیش از پیش و به طور حداکثری گسترش و ارتقاء دهیم.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه ایران و روسیه چه بخواهند و چه نخواهند باید به خاطر منافع ملت های دو کشور با یکدیگر همکاری و روابط همه جانبه داشته باشند، گفت: در مناسبات میان ایران و روسیه هیچ مانع و فاصله‌ای وجود ندارد و مطمئنا وجود هر فاصله موجب سوء استفاده دشمنان مشترک دو ملت خواهد شد.
احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه ظرفیت ها و زمینه‌های گسترده‌ای برای همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و روسیه وجود دارد که باید به نحو احسن از آنها استفاده کرد، گفت: ما معتقدیم که روابط میان دو کشور باید به حداکثر خود برسد.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز ضمن تقدیر از تلاش های سازنده دکتر احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری خود برای گسترش همکاری‌های سازنده میان ایران و روسیه، بر لزوم توسعه این روابط در بخشهای گوناگون از جمله علم و فناوری تاکید کرد.
در این دیدار روسای جمهور ایران و روسیه در فضایی صمیمی مروری مفصل بر روابط دو کشور که طی سالهای اخیر انجام داده و بر توسعه روابط مزبور تاکید کردند.
دکتر احمدی نژاد و پوتین پروژه نیروگاه بوشهر را به عنوان نماد همکاری‌های سازنده میان دو کشور مورد اشاره قرار داده و در خصوص مسائل بین‌المللی، هر دو کشور اقدامات افراط گرایانه در کشورهای منطقه را محکوم کردند.
در این دیدار یک دستگاه «نویگیشن» جراحی به عنوان هدیه فناورانه از سوی جمهوری اسلامی ایران به کشور روسیه توسط احمدی‌نژاد به ولادیمیر پوتین اهدا شد. فناوری این دستگاه که طراحی و ساخت آن توسط متخصصان ایرانی انجام شده تنها در کشورهای معدود پیشرفته جهان مانند آمریکا و آلمان وجود دارد.
این سامانه امکان انجام اعمال جراحی پیچیده در حوزه‌های مغز و اعصاب، گوش و حلق و بینی و ستون فقرات را با کمترین خطا برای جراح فراهم می‌سازد. همچنین این دستگاه به عنوان یک سیستم مکان یاب در حین فرایند جراحی یاری‌دهنده جراح برای یافتن مکان‌های دقیق با دقت یک میلی‌متر در اعمال جراحی با دقت بسیار بالا است.
رویکرد اهدای هدایای فناورانه که در راستای دیپلماسی علم و فناوری و به منظور رساندن پیام صلح و دوستی به سایر ملت‌ها و کشورها است از سال 89 در سفرهای خارجی رئیس‌جمهور و در سفر وی به آمریکای لاتین آغاز شد و این قبیل هدایا تا کنون در 14 سفر خارجی به کشورهایی همچون برزیل، ونزوئلا، بولیوی، سوریه، ترکیه، آذربایجان، قطر، ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان، پاکستان، نیجریه، مالی و روسیه اهدا شده است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA