ایران به رتبه ۱۵ تولید علم جهان صعود كرد

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: فعالیت گسترده دانشمندان ایرانی سبب شد تا ایران در خرداد ۹۲ از رتبه ۱۶ به جایگاه ۱۵ تولید علم جهان صعود كند.

به گزارش ایرنا، دكتر جعفر مهراد گفت: دانشگاه ها و مراكز پژوهشی كشور در راستای فعالیت های تحقیقاتی، همچنان نتایج حاصله را به صورت مقاله های علمی به چاپ می رسانند كه بخش قابل توجهی از تولیدات علمی كشور در نظام هایScopus و ISI ثبت و نمایه سازی می شود.
مهراد افزود: آمار تولیدات علمی تا یك ماه و نیم پیش یعنی تا ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ نشان می داد كه ایران از اول سال میلادی تا این بازه زمانی برابر با ۶ مه ۲۰۱۳ در پایگاه استنادی اسكوپوس با تولید ۱۱ هزار و ۷۰۳ مقاله همچنان رتبه ۱۶ را حفظ كرده و در پایگاه ISI با تولید شش هزار و ۴۴۲ مقاله در جایگاه ۱۸ تولید علم جهان قرار داشت.
وی ادامه داد: تلاش بیشتر دانشمندان و پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران در چاپ و انتشار مقالات بیشتر در مجلات معتبر بین المللی تا ۵ خرداد ۱۳۹۲ برابر با ۲۶ مه ۲۰۱۳ افزایش خوبی را در تولیدات علمی نشان می دهد.
سرپرست ISC گفت: در تاریخ مذكور میزان تولیدات علمی ایران در اسكوپوس به ۱۴ هزار و ۲۲۸ مقاله (۶/۱ سهم ایران از كل تولید علم جهان) بالغ شد كه جایگاه خود را در مقام ۱۶ تولید علم جهان با این رتبه حفظ كرد.
مهراد افزود: این درحالی است كه در پایگاه ISI میزان تولیدات علمی ایران در این تاریخ با وجود افزایش و رسیدن به رقم هفت هزار و ۸۳۴ مقاله، رتبه جهانی كشور۱۹ شد.
وی با استناد به آمار جدید گفت: جدیدترین آمار از میزان تولیدات علمی نشان می دهد كه تعداد مقالات ایران از اول سال میلادی تاكنون در پایگاه اسكوپوس به ۱۷ هزار و ۲۴۵ مقاله( ۶/۱ درصد از كل تولیدعلم جهان) افزایش یافته كه این امر سبب شده رتبه ایران در تولید علم جهان از ۱۶ به ۱۵ صعود پیدا كند.
مهراد افزود: این موفقیت چشمگیر دانشمندان ایران قابل تقدیر و تمجید است و انتظار می رود دولت منتخب نیز با رویكردی كه اكنون از نظر پشتیبانی از تحقیقات علمی در دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی حاكم است از شكوه و عظمت علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها پشتیبانی كند و در تجهیز مراكز آموزش عالی و تحقیقاتی گام های موثر و عملی بردارد.
وی تاكید كرد: آنچه مسلم است مراكز آموزش عالی و پژوهشی به سرمایه گذاری قابل توجهی احتیاج دارد. رشد علمی با میزان سرمایه گذاری رابطه مستقیم دارد. در هر دوره ای كه به بودجه دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی توجه شده است، جایگاه علمی كشور درجهان به خوبی رشد كرده است.
مهراد خاطر نشان كرد: گواه این ادعا رتبه تعدادی از دانشگاه های بزرگ كشور در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان است كه در نظام های رتبه بندی شانگهای، تایمز،QS و سایماگو بازتاب دارد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA