افتتاح نخستین پایگاه مراقبت فضایی جمهوری اسلامی ایران

 نخستین پایگاه جامع رصد و مراقبت فضایی جمهوری اسلامی ایران که به نام مبارک امام جعفر صادق (ع) نامگذاری شده است، با حضور رئیس جمهور افتتاح و به بهره برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر احمدی نژاد در ابتدای حضور در این پایگاه در محل یادمان شهدای صنایع الکترونیک ایران حضور یافته و برای شادی روح و علو درجات آنان به قرائت فاتحه پرداخت.
رئیس جمهور همچنین از بخش های مختلف این پایگاه دیدن کرد و با توضیحات کارشناسان از جزییات احداث و فعالیت های این پایگاه مهم استراتژیک مطلع شد.
این پروژه که به دست متخصصان افتخار آفرین صنایع الکترونیک وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است در راستای تحقق امنیت بخشی به فضا و سامانه های فضایی کشورمان احداث شده است.
اطلاعات منتج از سامانه های رصد فضایی این پایگاه علاوه بر استفاده برای ماهواره های خودی در زمینه مدیریت ترافیک مداری برای دیگر کشورهای صاحب دارایی های فضایی مفید خواهد بود.
در حال حاضر معاهدات بین المللی مختلفی جهت هماهنگی و تبادل داده های رصدی وجود دارد که با دستیابی کشورمان به این نوع سامانه می توان با به اشتراک گذاشتن این نوع داده ها در شبکه مربوطه قرار گرفته و از اطلاعات رصدی به دست آمده در سایر نقاط دنیا نیز بهره مند شد.
این پایگاه به منظور کشف، جستجو و ردیابی اجرام فضایی و رصد دائم اجرام فضایی به ویژه ماهواره های عبوری از فضای کشورمان ایجاد شده و رد یابی راداری ، ردیابی الکترواپتیکی و ردیابی رادیویی سه روشی است که در این مرکز به کار گرفته می شود.
کلیه داده های رصد از سامانه های رصدی به سالن فرماندهی و کنترل عملیات مراقبت فضایی منتقل و از آنجا بعد از دسته بندی داده ها جمع آوری شده و فرآیند کشف و شناسایی اهداف فضایی باز می گردد.
با توجه به تخصص های مختلف و پیچیدگی های خاصی که برای احداث این پایگاه به کار گرفته شده است با افتتاح آن زنجیره فناوری فضایی در جمهوری اسلامی ایران کامل شد.
سردار وحیدی، وزیر دفاع در این مراسم ضمن تشکر از همه دانشمندان ، مدیران و متخصصان شرکت صنایع الکترونیک وزارت دفاع که در شرایط سخت آب و هوایی این مرکز بزرگ و مهم را احداث و آماده بهره برداری کرده اند، گفت: احداث و بهره برداری از نخستین پایگاه رصد و مراقبت فضایی کشور حماسه فراموش نشدنی در عرصه علم و فناوری فضایی در کشور است و در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، حماسه آفرینان این عرصه نیز در تحقق فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی این دستاورد درخشان را به ملت ایران تقدیم می کنند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA