آغاز ترخیص دارو از گمرک با ارز مبادلاتی

 وزیر بهداشت با اعلام خبر آغاز ترخیص دارو از گمرک با ارز مبادلاتی گفت: به علت مشکلات قانونی وزارت بهداشت در برخورد با تخلفات پزشکی دست به عصا راه می‌رود.

به گزارش فارس، محمدحسن طریقت منفرد صبح امروز در حاشیه همایش علمی- کاربردی مدیران حقوقی وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی ایران در رابطه با وضعیت دارو افزود: از زمانی که ارز دارو مبادلاتی شده تأمین ارز به خوبی روی غلطک افتاده است. تولید‌کنندگان و واردکنندگان دارویی فعال شده‌اند و مشکل دارو مطمئن هستم جدی نخواهد بود.

وی ادامه داد: در این مدت بر اساس اطلاعات سامانه 1490 بعضی از داروها که همه انواع آنها یافت نمی‌شود در این سامانه ثبت شده است و با کمبود مواجه شده، دلیل این مسئله مشخص شدن ارز دارو و قیمت کاذب دارو بوده است که به سرعت در حال برطرف شدن است.

وزیر بهداشت گفت: مسئولان سازمان غذا و دارو در گزارشهای روزانه خود خبر از ترخیص دارو از انبارهای گمرک می‌دهند و به دلیل تمهیدات بانک مرکزی و گمرک که اگر ارز دارو پیش بینی نشده باشد و LC گشایش نیافته باشد با سرعت و با امکانات موجود از گمرک ترخیص می‌شوند مگر آنکه دارو مورد نیاز کشور، نباشد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر دو شغله بودن پزشکان افزود: پزشکان یا باید در بخش دولتی فعالیت کنند یا در بخش خصوصی، اجرای این مسئله بستر خود را می‌خواهد که اگر پزشکان فقط در بخش دولتی کار کنند باید حقوق و مطالبات آنها به موقع پرداخت شود.

وزیر بهداشت گفت: این مسئله در حوزه مالی وزارتخانه پیگیری می‌شود و به دلیل این کاستی‌ها برنامه‌مان این است از بیمارستان‌های داوطلب شروع کنیم و مطالبات پزشکان تمام وقت را از این طریق به موقع بدهیم. مراحل مقدماتی این برنامه طی شده و قرار است بیمارستان‌های مشمول این مقررات را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه چند بیمارستان داوطلب در تهران معرفی شده‌اند، گفت: شیوه‌نامه و تفاهمنامه فعالیت این بیمارستان‌ها تدوین شده و با کار کارشناسی مراحل مقدماتی آن به پایان رسیده است.

وزیر بهداشت همچنین در پاسخ به سؤال دیگر فارس در مورد اجرای برنامه پزشک خانواده و پرداخت معوقات پزشکان عمومی گفت: برنامه پزشک خانواده در استان‌هایی که اجرا می‌شود قرار است پرداخت‌های پزشکان به روز شود اما اینکه معوقات با چه سرعتی پرداخت می‌شود بستگی به جبران بیمه‌‌ها دارد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA