بیش از ده درصد ایرانیان، دخانیات مصرف می كنند

 دكتر'مهدی شاد نوش  درهمایش روزجهانی دخانیات افزود: این تعداد جمعیت روزانه ۵/۱۳نخ سیگار مصرف می كنند كه این امر نشان دهنده این موضوع است كه راه طولانی برای مبارزه با دخانیات و ریشه كنی این ماده مضر در پیش داریم.
به گزارش ایرنا، وی خاطر نشان كرد: همچنین آمارها بیانگر آن است كه هم اكنون سه درصد جمعیت بالای ۱۵سال كشور با قلیان و سه درصد جمعیت ۱۳تا ۱۵سال كشور با مواد دخانی آشنا هستند.
قائم مقام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: استعمال دخانیات به طور مستقیم سالانه جان شش میلیون نفر را در جهان می گیرد و ۶۰۰هزار نفر در سال نیز در جهان در مواجهه با دود غیرمستقیم سیگار از بین می روند.
شاد نوش با اشاره به بیماریهای غیرواگیر قلبی وعروقی ناشی از استعمال دخانیات افزود: به رغم این عوارض، میزان سود دهی صنعت دخانیات بسیار زیاد است.
وی ادامه داد: كشورهای توسعه یافته با افزایش مالیات و قیمت محصولات دخانی توانسته اند گسترش استعمال دخانیات را كنترل كنند بنابراین صنایع دخانی با استفاده از زیرساختهای ضعیف اقتصادی كشورهای درحال توسعه، برای خود جمعیت مصرف كننده جذب كرده اند.
شاد نوش گفت: سالانه شاهد افزایش ۴/۳درصدی جمعیت مصرف كننده دخانیات در كشورهای در حال توسعه بوده ایم بنابراین این كشورها نیازمند سیاست های جدید جلوگیری از تبلیغ چنین موادی هستند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA