امضای تفاهم نامه همکاری های با مرکز تحقیقات فوک هلند

یادداشت تفاهم همکاری های زیست محیطی میان معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و مرکز تحقیقات و احیا فوک کشور هلند به امضاء رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در این مراسم با اعلام اینکه جمعیت فک خزر از یک میلیون به صد هزار گونه کاهش یافته است، اظهارداشت: صید غیرقانونی در کشور های حاشیه خزر عامل اصلی کاهش این گونه بوده است.
عبد الرضا کرباسی ادامه داد: کشور روسیه سالانه 10 هزار مجوز شکار فوک را صادر می کند و کشور های دیگر نظیر آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان نیز به طور بی رویه ،‌شکار فوک خزر را انجام می دهند.
وی با بیان اینکه فقط کشور ایران اجازه شکار فوک خزر را نمی دهد، افزود: تاکنون کارگاه های آموزشی متعدد امداد و نجات پستانداران دریایی برای جوامع محلی در ایران برگزار شده است و جوامع بومی در حفظ این گونه مشارکت فعالی دارند.
کرباسی همچنین از همکاری سازمان حفاظت محیط زیست با مرکز دلفین کیش خبر داد و گفت: بزودی یک بیمارستان امداد و نجات آبزیان در کیش راه اندازی می شود.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه 5700 کیلومتر خط ساحلی در ایران وجود دارد، اظهار داشت: این تفاهم نامه با هدف حفظ فک خزری و کسب تجربیات مرکز تحقیقات و احیا فوک هلند امضاء شد.
وی ادامه داد : این موسسه تجربیات موفقی در زمینه حفاظت از فک خزر را داراست که قرار است، دانش تخصصی و مهارت های انسانی این مرکز به بخش خصوصی برون سپاری شود.
همچنین در این مراسم رییس مرکز تحقیقات و احیا فوک کشور هلند اظهار داشت: امداد و نجات پستانداران بزرگ دریایی که عمدتاً در اثر جراحات به ساحل می رسند، نیازمند مشارکت مردمی است.
خانم لنی هارت ،ادامه داد: این موسسه تجارب زیادی در حفظ گونه فک دارد و هرساله دوره های آموزشی زیادی در سراسر دنیا برگزار می کند .
وی مشارکت ماهیگران ایرانی را در حفظ فک خزر خوب ارزیابی کرد و گفت: ماهیگرانی که در حفظ این گونه مشارکت کنند، از سوی این موسسه تشویق نامه دریافت می کنند و بخشی از هزینه تعمیرات تور ماهیگیری نیز به عنوان تشویق به این ماهیگران اعطا خواهد شد.
گفتنی است ، این تفاهم نامه در 11 ماده و برنامه عمل دوسالانه برای مدت 5 سال الاجرایی شد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA