راه اندازی سامانه توزیع فراورده های نفتی در كشور

 معاون مدیر برنامه ریزی در فناوری ارتباطات و اطلاعات شركت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: سامانه اطلاعات توزیع فرآورده های نفتی كشور به منظور نظارت بر زنجیره انتقال سوخت در كشور، راه اندازی خواهد شد. 

به گزارش ایرنا،‌ 'علی اكبر نژادعلی' با تاكید بر اینكه زیرساخت های موردنیاز راه اندازی این سامانه از جمله تهیه و تدوین سامانه مانیتورینگ اطلاعات انبارهای نفت فراهم شده است، افزود: پیش از این فرآیند رسید و ارسال فرآورده در انبارهای نفت كه در ٧٨ نقطه كشور قرار دارد، از طریق سنتی اجرا می شد كه با راه اندازی این سامانه كه تحت شبكه اینترانت قرار دارد، تمامی اطلاعات و نحوه انتقال در مانیتورینگ ستاد شركت ملی پخش فرآورده های نفتی قابل ردیابی و پیگیری است.
نژادعلی، سامانه های جامع درخواست و توزیع فرآورده های نفتی در كشور را یكی از راه های جلوگیری از قاچاق سوخت دانست و افزود: روی بسترهای اطلاعاتی ایجاد شده، سامانه های كنترلی همچون سامانه مانیتورینگ اطلاعات انبارهای نفت طراحی و پیاده سازی شده است كه به صورت كاملا برخط (online) وضعیت ارسال محموله های نفتی و رسید آن ها را در مقاصد مربوطه رصد می كند و اطلاعات جامعی برای كنترل محموله ها در اختیار كاربران قرار می دهد.
وی افزود: این سامانه از سال ۱۳۹۰ در شركت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اجرا شد و با توجه به اهمیت موضوع مرتب در حال توسعه است؛ ضمن این كه سامانه اطلاع رسانی بر خط به مشتریان عمده فرآورده های نفتی، در قالب سامانه فروش فرآورده های نفتی نیز در سال گذشته به بهره برداری رسید كه هدف از راه اندازی این دو سامانه، جلوگیری از انحراف نفتكش های جاده ای و كاهش قاچاق فرآورده است.
معاون مدیر برنامه ریزی در فناوری ارتباطات و اطلاعات شركت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران درباره دیگر سامانه های نوسازی شده در این شركت گفت: سامانه حسابداری موجود فرآورده های نفتی كشور، یكی دیگر از سامانه های نوسازی شده است كه كار طراحی آن پایان یافته و تدوین آن حدود ٧٠ درصد پیشرفت فیزیكی دارد.
نژادعلی، با تاكید بر استفاده از فناوری های نوین در بروز رسانی سامانه های موجود در این شركت افزود: سامانه پرداخت كرایه حمل و نقل فرآورده یكی از این سامانه های قدیمی بود كه با توجه به اهمیت فرآیند پرداخت كرایه حمل و نقل كه تقریبا ٤٥ درصد هزینه های جاری شركت را شامل می شود، نیاز به بازنویسی مجدد داشت كه فرآیند بازنویسی آن در سال ۱۳۹۰ درحوزه كرایه حمل و نقل پیمانكاران موادنفتی در بخش های نفتكش های جاده پیما، گازكش های جاده پیما و حمل و نقل ریلی آغاز شد و در سال گذشته به پایان رسید.
وی با اشاره به این كه هم اكنون فاز آزمایشی سامانه جامع تحت وب پرداخت كرایه حمل و نقل فرآورده های نفتی همزمان و موازی با سامانه های قدیمی در دو منطقه شاهرود و كرج در حال اجراست، گفت: قصد داریم با رفع مشكلات احتمالی و ایجاد تغییرات موردنیاز كاربران و پس از اجرایی شدن و اتصال به سامانه تحت وب، تعیین نرخ مسیرهای حمل را به صورت كامل در كشور اجرایی كنیم.
نژادعلی ، توسعه سامانه تجارت آسان و نوسازی سامانه مالی تحت وب فروش سوخت های هواپیمائی به شركت های هواپیمائی داخلی و خارجی را از دیگر اقدامات انجام شده در معاونت برنامه ریزی فناوری ارتباطات و اطلاعات خواند و افزود: سامانه مالی تحت وب فروش سوخت های هواپیمائی هم اكنون به صورت آزمایشی و موازی با سامانه فعلی در حال اجراست كه با تائید از سوی مدیریت های ذیربط، به بهره برداری عملیاتی خواهد رسید.
بر اساس گزارش منتشر شده در شبكه اطلاع رسانی نفت وانر‍ژی، شركت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با برخورداری از ٨٧ انبار ذخیره سازی در كشور، كار توزیع روزانه حدود ٢٥٠ میلیون لیتر فرآورده را در قالب حدود ٨ هزار محموله در ٢٣٠ ناحیه كشور برعهده دارد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA