اجرایی شدن دوره سه ساله هنرستان

 'احمد دوراندیش'رافزود: در مرحله اول كه دور قبل از ابلاغ برنامه درسی ملی است، پایه اول هنرستان به صورت عمومی است و دانش آموزان می توانند از همان سال وارد هنرستان شوند و در سال دوم رشته های فنی و حرفه ای و كاردانش مورد علاقه خود را انتخاب كنند.
به گزارش ایرنا، وی تاكید كرد: براین اساس آموزش در سال اول به صورت عمومی و فعلی است و نیاز به تغییرات كلی در محتوای كتاب های درسی نیست.
دوراندیش ادامه داد: در مرحله دوم كه براساس جدول زمان بندی عملیاتی می شود، برنامه درسی هنرستان های فنی و حرفه ای منطبق با برنامه درسی ملی طراحی، بازتولید و تجدیدنظر می شود و بسته های آموزشی كه كتاب درسی یكی از اجزای آن است، تولید و در اختیار هنرجویان هنرستان ها قرار می گیرد.
سرپرست دفتر تالیف كتاب های درسی فنی و حرفه ای و كاردانش سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش، تاكید كرد: در سند برنامه درسی ملی، آموزش فناوری ، كار و مهارت آموزشی برای پیشرفت فردی، افزایش بهره برداری، مشاركت در زندگی اجتماعی و اقتصادی و كاهش فقر و افزایش درآمد به عنوان یك ضرورت مطرح شده است.
دوراندیش افزود: راهنمای برنامه درسی به عنوان مولد محتوای كتاب های درسی و براساس الگوی هدف گذاری و منطبق بر فرآیند تولید برنامه های درسی و تربیتی در دست طراحی و بازتولید است.
وی اضافه كرد: محتوای كتاب های درسی فنی و حرفه ای طوری تدوین خواهد شد كه ضمن تقویت شایستگی های پایه و مهارت آموزشی، توجه ویژه ای به مباحث كارآفرینی و اخلاق حرفه ای صورت گیرد و در مجموع هنرجویان را برای كسب شایستگی و صلاحیت برای اشتغال در طیفی از مشاغل یا حرف آماده سازد.
دوراندیش در پاسخ به این سئوال كه تا چه میزان تغییرات كتاب های درسی هنرستان ها براساس بازار كار و تكنولوژی به روز است، گفت: در سال های اخیر سعی شده با تجدیدنظر در برنامه های درسی رشته های فنی و حرفه ای و كاردانش، بسیاری از آن ها را مطابق با تغییرات فناوری و نیاز دنیای كار ملموس كرده كه این اقدام در كتاب های درسی رشته های فنی و حرفه ای و كار دانش مشهود است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA