ایران صادرکننده تجهیزات نفتی می شود

وزیر نفت گفت: توسعه صنعت نفت کشور و رفع نیازهای داخلی نتیجه تحریم دشمنان است و ایران اسلامی به صادر کننده تجهیزات نفتی مبدل خواهد شد.

به گزارش ایرنا، ˈرستم قاسمی ˈدر سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه قم با اشاره به اینکه امروز از تحریم ها استفاده کرده و معایب آن را به مزایا تبدیل کرده ایم، گفت: پیش از اعمال تحریم ها، بیش از 80درصد کالاهای توسعه نفتی را از کشورهای غربی وارد می کردیم و با اعمال تحریم ها نه تنها نیاز داخلی کشور در عرصه فراورده های نفتی تامین شد بلکه با برنامه ریزی های صورت گرفته جزو صادرکنندگان تجهیزات نفتی خواهیم شد.

وی افزود: راه اندازی 70 واحد پتروشیمی را شروع کرده ایم که با بهره برداری از این واحدها جزو صادر کننده نهایی پتروشیمی و تجهیزات پلیمری در عرصه بین المللی می شویم.

قاسمی با بیان اینکه در بودجه 92، کشور کمتر به درآمدهای نفتی متکی است گفت: در بودجه امسال از درآمد و صادرات غیرنفتی استفاده شده و بودجه نفت برای کارهای زیرساختی اختصاص می یابد.

وی افزود: در سال 91 حدود 60 میلیارد دلار واردات و 48 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی و 12 میلیارد دلار کسری غیرنفتی داشتیم که با برنامه ریزی های انجام گرفته به سرعت می توانیم این کسری را با بودجه غیر نفتی هم تراز کنیم.

قاسمی صنعت نفت و گاز را به عنوان مهمترین منابع درآمدی کشور برشمرد و گفت: ذخایر نفت و گاز ایران در رتبه اول دنیا قرار دارد از این رو کشورهای غربی درصدد هستند تا با وارد کردن تحریم ها و فلج کردن اقتصاد کشور این انرژی را از ما بگیرند.

وزیر نفت افزود: غربی ها با سه راهبرد عمده تحریم بانک مرکزی برای انجام مبادلات مالی، تحریم صادر کردن نفت به دیگر کشورها و ایجاد مشکل در تهیه فراورده های نفتی می خواستند اقتصاد کشور را فلج کنند.

وی ادامه داد: تا قبل از تحریم ها سالیانه 10 میلیارد دلار بنزین و دیگر فراوردهای نفتی را وارد می کردیم که با اعمال تحریم ها؛ پالایشگاه ها در کشور توسعه یافت و با توانمندی در این عرصه توانسته ایم برخی از فراورده های نفتی را نیز صادر کنیم و تا پایان سال نیز جزو صادر کنندگان بنزین خواهیم شد.

وی با اشاره به نامگذاری امسال توسط رهبر معظم انقلاب با عنوان ˈ حماسه سیاسی و اقتصادی ˈ گفت: رهبر فرزانه انقلاب با تدبیر هوشمندانه در عرصه های حساس حضور پیدا کرده و با تذکرهایی کشور را هدایت کرده اند تا اقتدار جمهوری اسلامی در صحنه های اقتصادی و سیاسی در جهان حفظ شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA