صدور کارت های جدید معلولیت

 یحیی سخنگویی در نشست خبری خود که صبح امروز در سازمان بهزیستی برگزار شد، با بیان اینکه نخستین پاسخ به معلولیت مربوط به توانبخشی است،‌اظهار داشت: سال گذشته حدود 9 میلیارد تومان هزنیه تجهیزات توانبخشی در اختیار استان‌ها قرار داده شد تا بتوانند وسائل مورد نیاز را تهیه کنند اما ناراحت هستیم که به دلیل تغییرات ارزی نتواستیم همه وسایل مورد نیاز را تهیه کنیم.

وی در ادامه به تهیه 10 هزار ویلچر اشاره کرد و ادامه داد: تهیه این تعداد ویلچر کار کمی نیست زیرا در حقیقت 10کار هزار خانواده برای جا به جایی افراد معلول راحت شد. بر اساس نیازسنجی ها یانجام شده از استان های مختلف تعداد معلولان نیازمند دریافت ویلچر 10 هزار نفر بود که توانستیم در سال گذشته نیاز آنان را برطرف کنیم. همچنین برای خرید ویلچرهای اتومات نیز سازمان بهزیستی بر اساس اعتبارات خود فقط می تواند حدود سه میلیون تومان به صورت کمک هزینه پرداخت کند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه توانستیم 6 جشنواره تئاتر معلولین را در کشور برگزار کنیم، به کاشت حلزون اشاره کرد و گفت: ظرفیت کلشت حلزون 500 عدد است اما با تدبیری که اندیشیده شد توانستیم شرایط کاشت 1500 حلزون برای کودکان را فراهم کنیم.

وی گفت:  در خصوص صدور معافیت سربازی برای معلولان نیز مکاتباتی با سازمان نظام وظیفه انجام داده ایم که از این پس در کارت ها طبقه بندی های جدید معلولان مد نظر قرار گیرد.

سخنگویی با اشاره به شناسایی معلولان ،‌اظهار داشت: سال گذشته توانستیم 80 درصد روستاهای کشور را تحت پوشش قرار داده و خدمات مبتنی بر جامعه برای آنها پیاده کنیم به طوری که بر اساس این برنامه 330 هزار معلول جدید را شناسایی کردیم و تصمیم داریم در سال جاری این طرح را در شهرهای کمتر از 50 هزار نفر جمعیت نیز اجرایی کنیم.

وی در حال حاضر دو هزار و 800 تسهیل گر محلی در طرح مبتنی بر جامعه معلولان با ما همکاری می کنند و همچنین 145 تشکل نیز در سراسر کشور در اشاعه خدمات توانبخشی فعال هستند.

سخنگویی در مورد شهریه دانشجویان معلول نیز گفت: در سال گذشته 13 میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت شهریه دانشجویان اختصاص یافت که توانستیم با آن شهریه تمام دانشجویان تحت پوشش را پرداخت کنیم و اعتبارات ما نسبت به سال قبل آن حدود سه برابر افزایش داشت و همچنین پرداخت لب تاپ از دیگر خدماتی است که به این افراد ارایه می شود.

وی در مورد پلاک ویژه خودرو معلولان نیز گفت: سال گذشته توانستیم با رایزنی با راهنمایی و رانندگی پلاک ویژه را علاوه بر معلولیت های شدید برای افراد دارای معلولیت های جسمی متوسط نیز صادر کنیم که این موضوع تحول بزرگی در توانبخشی است.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی در مورد اعطای بن به معلولان نیز تاکید کرد: در سال گذشته 60 میلیارد تومان برای پرداخت سه وعده بن به این افراد هزینه شد و همچنین طرحی نیز مبنی بر آموزش افراد برای ارایه خدمات به معلولان در درون خانواده صورت گرفت که براساس آن توانستیم در 10 استان به صورت آزمایشی این طرح را اجرایی کنیم.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA