عدم وابستگی به صادرات منابع خام از جمله مهمترین مصادیق اقتصاد مقاومتی است

 معاون اول رئیس جمهور جلوگیری از خام فروشی و عدم وابستگی به صادرات منابع خام را از مهمترین مصادیق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: ایران کشوری سرشار از منابع غنی مانند معادن، محصولات کشاورزی، نفت وگاز و همچنین متخصصان جوان و کارآمد است و میتواند با فراوری منابع و تولید محصولات جدید سودهای کلانی بدست بیاورد تا علاوه بر تقویت بازارهای داخلی، زمینه ارزآوری را نیز فراهم کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمدرضا رحیمی پیش از ظهر امروز(سه شنبه) در مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، اظهار داشت: جمهوری اسلامی با وجود محققان و پژوهشگران برتر داخلی توانسته بویژه در زمان فعالیت دولت نهم و دهم گامهای بلندی را در حوزه سلامت جامعه بردارد و تاکنون تحریمها نه تنها مانعی برای این حرکت شتابنده نبوده بلکه موجب سرعت بیشتر این حرکتِ رو به جلو شده است.
معاون اول رئیس جمهور افزود: دولت با اعتقاد راسخ، سیاست حمایت از تولید را در رأس برنامه های اجرایی قرارداده و زمینه ارتقای توان رقابت و افزایش کیفیت تولیدات داخلی ملی را فراهم ساخته است.
رحیمی با بیان اینکه البته عواملی مانند تحریمها و کارشکنی های دشمنان داخلی و خارجی برای ما مزاحمت و عوارضی ایجاد میکنند، تصریح کرد: گاهی درعرصه رقابت، دیگرانی وارد میشوند و حمایتهای بازارشکنانه‌ای صورت میدهند که طبعاً حمایت از تولید ملی در برابر آنها ضروریست.
وی حمایت از تولید داخلی را نیازمند عزم ملی دانست و گفت: برای تحقق این انقلابی عظیم، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و نهادهای دیگر باید در کنار دولت قرار بگیرند تا این امر مهم محقق شود.
معاون اول رئیس جمهور حمایت از تولید کنندگان داخلی را از سیاستهای اصولی و حمایتی دولت دانست و خاطرنشان کرد: برگزاری نمایشگاه حاضر یکی از اقدامات مهم در حمایت از تولیدکنندگان است و سبب می شود این عزیزان در فرهنگ عمومی جامعه بعنوان پیشتازان عزت و استقلال معرفی شوند.
رحیمی اظهار داشت: در کنار این مباحث، چند موضوع باید مورد توجه قرار گیرد؛ اول این که سطح کیفی تولید ملی همواره باید افزایش یابد و دوم آن که حمایت از نخبگان باید به شکلی باشد که افراد مخترع و نوآور با آسودگی خاطر نسبت به دریافت حقوق مادی و معنوی خود، به فعالیت و ابتکار بپردازند.
وی در ادامه از رونق تولید داخلی و خودکفایی در تهیه نیازهای اساسی کشور به عنوان مهمترین اصل در سال حماسة اقتصادی و سیاسی یا کرد و گفت: در جهت گیر‌یهای کلی برنامه توسعه و نوسازی کشور همواره به مسئلة توسعه مراکز علمی و تحقیقاتی بعنوان مهمترین عامل کسب خودکفایی و بازسازی تولیدات داخلی تاکید شده است.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: برنامه‌ریزی برای توسعه صادرات ، مبارزه با فرهنگ مصرفی و برپایی عدالت اجتماعی نیز از طریق تولیدملی وحمایت از کار و سرمایه ایرانی میسر و محقق خواهد شد.
رحیمی با تاکید بر اینکه باید بتوانیم وابستگی آزمایشگاههای داخلی به تجهیزات و مواد وارداتی را از بین ببریم، اظهار امیدواری کرد با برگزاری این نمایشگاه و تجلی توانمندیهای ساخت تجهیزات و مواد آزمایشگاهی، زمینة حمایت از توسعه دانش فنیِ بومیِ تولید این محصولات بیش از پیش فراهم شده و افراد حقیقی و حقوقیِ توانمند داخلی فعال در این عرصه شناسایی شوند.
گفتنی است معاون اول رئیس جمهور پس از پایان این مراسم به همراه معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از غرفه های مختلف اولین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران بازدید کرد و در جریان تولیدات و توانمندیهای متخصصین کشورمان قرار گرفت.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA