مدرک موقت فارغ التحصیلان دانشگاهها مدت دار می شود

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از مدت دار شدن مدرک موقت فارغ التحصیلی دانشجویان و اعتبار یکساله آنها خبر داد. 

به گزارش ایرنا، ˈکیوان مرادیانˈ در نشست خبری گفت: با طرحی که به زودی تصویب و ابلاغ می شود گواهی موقت فارغ التحصیلی دانشجویان مانند سابق، اعتبار چندساله نخواهند داشت و گواهی نامه های موقت چندساله از این پس، منسوخ خواهند شد.

وی افزود: در صورتیکه فارغ التحصیلان به طور مرتب،اقساط وام های دریافتی خود را پرداخت کنند دانشگاه، گواهی موقت آنها را برای سال بعد هم تمدید خواهد کرد و اگر دانشجو در بازپرداخت اقساط وام ها تعلل کند گواهی موقت وی تمدید نمی شود.

مرادیان با بیان اینکه 300 هزار فارغ التحصیل که عمدتا دردهه 70 بیش از 100 میلیاردتومان وام از صندوق رفاه دانشجویان دریافت کرده اند هنوز اقساط خود را نپرداخته اند،گفت: چنانچه این افراد در اسرع وقت نسبت به بازپرداخت وام های خود اقدام نکنند به جای کارمزد چهار درصدی باید جریمه 12 درصدی تسهیلات بانکی را بپردازند.

وی تاکید کرد که مجموع اعتبارات صندوق رفاه که الان در خارج صندوق است به بیش از هزار میلیاردتومان می رسد، اظهار داشت: این اعتبارات در قالب وام های مختلف در اختیار متقاضیان قرار گرفته است و اکنون زمان بازپرداخت آنها نرسیده است زیرا دریافت کنندگان این وام ها هنوز درحال تحصیل هستند.

رییس صندوق رفاه دانشجویان یادآور شد: 100درصد مبالغ بازپرداخت وام های دانشجویی صرف پرداخت مجدد به متقاضیان می شود و براساس قانون حتی نمی توان از این مبالغ برای دیگر ماموریت های صندوق همچون تجهیز خوابگاه ها استفاده کرد.

وی به کاهش 74 میلیارد تومانی اعتبارات صندوق رفاه در سال 91 اشاره کرد و گفت: در اسفندماه گذشته به ما اعلام شد که 47 درصد اعتبارات وام شهریه که مبلغ آن معادل 74 میلیارد تومان است محقق نمی شود که مطابق برآوردهای صندوق مشخص شد که با این اوصاف، حدود 130 هزار نفر از دانشجویان متقاضی که ثبت نام و مدارک خود را ارائه کرده بودند از دریافت وام محروم می شوند.

مرادیان ادامه داد: با وجود دستور و تاکید رییس جمهوری، این رقم هنوز محقق نشده است اما صندوق رفاه با جابجایی منابع، پرداخت وام شهریه به دانشجویان متقاضی را آغاز کرده و هم اکنون فقط 10 هزار دانشجو وام نگرفته اند که با پرداخت وام به آنها پرونده وام شهریه تا پایان اردیبهشت ماه بسته خواهد شد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA