شرایط ثبت نام دانش‌آموزان استثنایی در مدارس

 شیوه نامه ثبت نام دانش‌آموزان استثنایی ابلاغ شده است .طبق مفاد این شیوه نامه، دانش آموزان استثنایی که بهره هوشی قابل قبولی دارند می‌توانند در مدارس عادی تحصیل کنند.

به منظور ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در ثبت نام و جایدهی نوآموزان و دانش آموزان استثنایی در مدارس،شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان استثنایی در سال تحصیلی93-92 به استان ها ابلاغ شد.

بر اساس این شیوه نامه به منظور نظارت، بررسی ورفع مشکلات احتمالی در زمینه ثبت نام دانش آموزان استثنایی درسطح استان، ستاد ثبت نام با برنامه ریزی دقیق برحسن اجرای ثبت نام و جایدهی دانش آموزان استثنایی در مدارس نظارت کامل خواهد داشت.

ثبت نام تمامی دانش آموزان مدارس دولتی وغیردولتی استثنایی فقط از طریق سامانه الکترونیکی(سناد) انجام می شود.در هنگام ثبت نام حضور پدر و مادر یا ولی قانونی به همراه دانش آموز در بدو ورود به هر یک از دوره های تحصیلی ضروری است.

** شرایط ثبت نام کلاس اولی‌ها در مدارس استثنایی

ثبت نام نوآموزان ودانش‌آموزان استثنایی که برای نخستین بار به مدارس و کلاس‌های خاص مراجعه می‌کنندبا ارائه شناسنامه سلامت،شناسنامه وتصویرصفحه اول آن،کاربرگ‌های تکمیل شده سنجش هوش،شنوایی، بینایی،جسمی-حرکتی،چند معلولیتی،ADI-R اختلال های رشدی فراگیر(طیف اتیسم)وکارنامه قبولی پایه قبلی برای گروه های مختلف استثنایی انجام می‌شود.

** شرایط ثبت نام دانش آموزان استثنایی در هنرستان‌ها

 ثبت نام در دوره متوسطه اول پیش حرفه ای ودوره متوسطه دوم حرفه ای با ارائه معرفی نامه از اداره آموزش و پرورش استثنایی استان وکاربرگ تایید شده هدایت حرفه ای دانش آموز که اولویت رشته های مهارتی او در آن مشخص شده باشد انجام می شود.

** امکان حضور دانش‌آموز استثنایی در مدارس عادی

بر این اساس اولویت جایدهی نوآموزان ودانش آموزان به جز گروه های با کم توانی ذهنی در تمامی دوره های تحصیلی با توجه به توانمندی دانش آموز براساس ضوابط مربوط در مدارس عادی انجام می شود.

دانش آموزان با بهره هوشی عادی، گروه های آسیب دیده شنوایی،بینایی،معلول جسمی-حرکتی،اختلال های رفتاری-هیجانی در صورت توانمندی می توانند در تمامی دوره های تحصیلی براساس شیوه نامه آموزش تلفیقی-فراگیر در مدارس عادی ثبت نام کرده وازخدمات مربرطه برخوردارباشند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA