برنامه ایران برای رفع آلایندگی‌های دریای خزر

 رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه کشور جمهوری آذربایجان بیشترین آلودگی را در دریای خزر ایجاد می‌کند،‌ افزود: تاکنون چهار کشور از پنج کشور حاشیه دریای خزر ، پروتکل الحاقی به کنوانسیون دریای خزر (تهران) را به جز کشور آذربایجان امضا کرده‌اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ایسنا،محمد جواد محمدی‌زاده در مراسم امضای پروتکل الحاقی به کنوانسیون دریای خزر (تهران)، افزود: تفاوت سهم کشورها در آلودگی دریای خزر به جمعیت و اهتمامی که برای حل این مسئله دارند مربوط می‌شود. مثلا کشور آذربایجان با برداشت‌هایی که از مخازن نفتی کف دریای خزر داشته، موجب شد که در ماه‌های پیش شاهد گلوله‌های نفتی باشیم که تنها 25 تن آن در سواحل ایران جمع‌آوری شد و اگر ایران وارد عمل نشده بود، دچار آسیب‌های جدی‌تری می‌شدیم.
وی با بیان اینکه 15 میلیون نفر در حاشیه دریای خزر زندگی می‌کنند، افزود: هشت میلیون نفر از این جمعیت متعلق به ایران و هفت میلیون باقی مربوط به چهار کشور دیگر است.
به گفته رییس سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه ایران برای رفع آلایندگی‌های دریای خزر شامل کنترل فاضلاب خانگی نیز می‌شود که تاکنون 30 درصد فاضلاب خانگی شهر رشت کنترل شده و تا پایان سال این میزان به 100 درصد می‌رسد.
وی ادامه داد:‌ 100 درصد فاضلاب شهری شهر انزلی نیز امسال مدیریت و کنترل شد.
معاون رییس جمهور با بیان اینکه همه کشورهای حاشیه دریای خزر به نوعی در ورود پساب، پسماند و فاضلاب‌های خانگی به دریای خزر نقش دارند، افزود: بعضی کشورها هنوز فاضلاب خام و تصفیه نشده را وارد خزر می‌کنند که تلاش می‌کنیم تا پنج سال آینده به کلی این مشکل حل شود.
محمدی‌زاده با بیان اینکه برای حفاظت از آلایندگی‌های حوزه خزر هدف‌گذاری‌های متفاوتی داریم، افزود: موضوع حفاظت از حیات آبزیان و ذخایر دریایی، برداشت‌های غیرمجاز و بیش از ظرفیت خزر تهدیدی است که برای آن برنامه‌های مختلفی داریم.
وی ادامه داد: اگر تا پنج سال گذشته ایران سالی 400 تن ماهی خاویاری صید می‌کرد،‌ در دو سال گذشته رقم آن را بسیار بسیار پایین آورده است اما صیدهای غیرمجاز و بیش از ظرفیت ماهیان خاویاری به این ثروت عظیم آسیب رسانده و به دنبال رفع این مشکل هستیم.
معاون رییس جمهور در خصوص آلاینده‌های دریاچه خزر نیز اظهار کرد: در حوزه آلایندگی با دو منبع مواجه هستیم که منبع آن آلایندگی‌های گازی و نفتی در خود دریاست که ایران هیچگونه آلودگی از این نظر نداشته و برخی کشورهای دیگر نیز تنها کمی آلایندگی دارند.
محمدی‌زاده با بیان اینکه کنوانسیون تهران در سال 2004 با هدف رعایت مسائل زیست محیطی خزر شکل گرفت، افزود: در قالب این کنوانسیون تعاملاتی بین پنج کشور حاشیه خزر صورت گرفت که دو پروتکل نیز در آن قطعی شده است که پروتکل اول حدود یک سال قبل در کشور قزاقستان با هدف مقابله با آلاینده‌های نفتی شکل گرفت که ایران اولین کشور عضو آن است.
وی ادامه داد: پروتکل دوم نیز با موضوع مقابله با آلایندگی‌های با منشاء خشکی برای مدیریت این بخش در ایران به امضا رسید.
رییس سازمان محیط زیست اضافه کرد: بعضی کشورها از جمله ایران با اختیاراتی که از هیات وزیران کسب کرده بودند در مسکو که پروتکل اول در آن شکل گرفت، به عضویت آن درآمده اما برخی کشورها که نیازمند تشریفات قانونی هستند، در پروتکل دوم به عضویت این کنوانسیون درآمدند.
محمدی‌زاده با بیان اینکه حداقل دو پروتکل دیگر نیز تحت کنوانسیون تهران پس از گذراندن مراحل کارشناسی شکل خواهد گرفت، افزود: پروتکل حفاظت از تنوع زیستی خزر و انجام بازرسی‌ها در این منطقه ازجمله طرح‌هایی است که برای کنترل آلایندگی این دریاچه طی سه تا چهار ماه آینده خواهیم داشت.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA