راه اندازی سامانه جدید ثبت تغییر کد پستی در سایت ثبت احوال کشور

معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور از استقرار سامانه ثبت تغییر کد پستی هموطنان خبر داد و گفت: این سامانه تا 10 روز دیگر در پورتال الکترونیکی این سازمان فعال خواهد شد.

به گزارش ایرنا، ˈحمید پارساییˈ گفت: در روال فعلی ثبت تغییر نشانی و کد پستی در پورتال سازمان، فرآیند انجام کار زمان بر است زیرا پس از ثبت کد پستی جدید، کارت شناسایی ملی فرد تعویض و برای او ارسال می شود.

وی اظهار داشت: تعویض کارت ملی به علت تغییر نشانی و کدپستی، هموطنان را به زحمت می اندازد و با توجه به اینکه برنامه صدور کارت هوشمند ملی نیز در دستور کار قرار دارد، ضرورتی به صرف هزینه سنگین برای تغییر کارت های ملی و درج کد پستی جدید در آن وجود ندارد.

پارسایی ادامه داد: در سامانه جدید ثبت تغییر کد پستی، اطلاعات هویتی و سپس شماره تلفن همراه متقاضی اخذ و کد ویژه ای به فرد پیامک می شود که برای ادامه فرآیند ثبت تغییر کد پستی پس از ورود به سامانه ضمن وارد کردن این کد، در نهایت تغییر نشانی و کد پستی در پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور ثبت خواهد شد و به این ترتیب، دستگاه هایی که به این پایگاه متصل هستند، از نشانی فعلی هموطنان اطلاع خواهند یافت.

معاون سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه برابر قانون، تغییر نشانی و کدپستی افراد باید به اطلاع سازمان ثبت احوال برسد، خاطرنشان کرد: دستگاه های اجرایی نیز موظف هستند که به آدرس ثبت شده افراد خدمت ارائه کنند.

به گفته وی، به عنوان مثال بسیاری از بانک ها و نهادهای مختلف از اینکه کدپستی درج شده در پشت کارت ملی با آدرس فعلی مراجعان منطبق نیست، گلایه دارند و تاکید می کنند که باید از اطلاعات واقعی محل سکونت افراد برای ارائه برخی خدمات مطلع باشند.

پارسایی یادآور شد: راه اندازی این سامانه در پورتال الکترونیکی ثبت احوال به نشانی www.sabteahval.ir علاوه بر ایجاد شرایط انتشار آمار مهاجرت، زمینه را برای حفظ امنیت اجتماعی بیشتر فراهم خواهد کرد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA