تاكید روسای جمهور ایران و نیجر بر لزوم تلاش مشترک برای استقرار صلح

 روسای جمهور ایران و نیجر در مذاکرات مشترک هیات های عالی رتبه دو کشور با اشاره به اینکه ایران و نیجر دیدگاه های مشترکی در عرصه های منطقه ای و بین المللی دارند بر لزوم تلاش مشترک برای استقرار صلح، امنیت و رفاه در جهان تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ،دکتر محمود احمدی‌نژاد در این نشست با بیان اینکه استعمارگران بدنبال بازسازی دوره استعماری به شکل جدید هستند، گفت: در شرایط موجود، کشورها و ملت های مستقل، برای پیشرفت و دفع دشمنی ها نیازمند همکاری های گسترده با یکدیگر می باشند.
رییس جمهور خاطر نشان کرد: امروز ضمن اینکه موظف هستیم برای پیشرفت و رفاه ملت های خود همکاری های مشترکی را سازماندهی نماییم، باید در مقابل دشمنانی که موجودیت، فرهنگ و استقلال ملت هایمان را به خطر انداخته اند برنامه ریزی های جامع داشته باشیم.
دکتر احمدی ن‍ژاد گفت: استعمارگران سابق، امروز با شعارهای جدیدی به میدان آمده و با طراحی های بسیار پیچیده می خواهند اولاً حقیقت اسلام را زیر سوال برده و ثانیاً مانع رسیدن ملت های مسلمان و همچنین ملت های مستقل به پیشرفت شوند.
رییس جمهور با بیان اینکه در هر جای جهان اگر ملتی صاحب فرهنگ بوده و مستقل باشد، مورد هدف دشمنان خواهد بود، خاطر نشان کرد: استعمارگران صدها سال با غارت ثروت ملت ها زندگی خود را اداره کردند و امروز نیز بدنبال تجدید دوران غارتگری هستند و لازمه ایجاد این فرصت برای آنها این است که بین ملت ها اختلاف، تفرقه، ناامنی، ترور و کشتار وجود داشته باشد.
دکتر احمدی نژاد تصریح کرد: اگرچه موانع زیادی در مقابل پیشرفت ملت های مستقل وجود دارد، اما معتقدیم اگر دست به دست هم بدهیم بر همه موانع غلبه خواهیم کرد.
رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه ایران و نیجر دارای امکانات و پتانسیل های بسیار گسترده ای هستند، اظهار داشت: وجه برجسته استعدادهای موجود در دو کشور فرهنگ الهی و انسانی مشترک است؛ فرهنگی که مقدمه و لازمه پیشرفت و کمال انسانها و صلح، امنیت و آزادی است.
دکتر احمدی نژاد با اشاره به اراده مسئولین دو کشور برای برداشتن گامهای بلند در جهت تقویت روابط ایران و نیجر خاطر نشان کرد: مصمم هستیم روابط و همکاری های خود را در عرصه های کشاورزی، صنعت، آموزش، بهداشت و درمان و همکاری های سیاسی ارتقاء دهیم.
رییس جمهور همچنین ضرورت فعال بودن اعضای جنبش عدم تعهد را مورد تاکید قرار داد و گفت: می توان از ظرفیت جنبش عدم تعهد به نفع اهداف انسانی و الهی و برپایی امنیت و صلح در تمام قاره ها و افزایش همکاری برای ساختن کشورها استفاده کرد.
دکتر احمدی‌نژاد تصریح کرد: ایران و نیجر به عنوان دو کشور و دو ملت مستقل به دنبال صلح، عدالت، آزادی و برادری هستند و در این راستا همواره بر اصول، آرمانها، فرهنگ و اعتقادات خود پایداری می کنند.
رییس جمهور ادامه داد: توسعه همکاری های ایران و نیجر به نفع صلح و پیشرفت در عرصه منطقه ای و بین المللی بوده و علیه منافع هیچ ملتی نخواهد بود.
دکتر احمدی‌نژاد در ادامه با اشاره به اینکه مستکبران ناامنی ایجاد کردند و به بهانه های گوناگون در امور داخلی کشورها دخالت می کنند، خطاب به قدرت های استعماری، گفت: به آنها توصیه می کنم که از کارهای مداخله جویانه خود دست بردارند.
رییس جمهور نیجر نیز در این نشست با تاکید بر وجود چشم اندازهای مثبت و سازنده در روابط جمهوری اسلامی ایران و نیجر، اظهار داشت: چارچوب مناسبی برای همکاری های دو کشور وجود دارد و ما با توجه به اشتراک دیدگاه خود در موضوعات منطقه ای و بین المللی مصمم هستیم سطح روابط خود را ارتقاء دهیم.
وی خاطر نشان کرد: ایران و نیجر دارای اهداف و مواضع مشترکی هستند و می توانند همکاری های مفیدی در راستای صلح، امنیت و ثبات در عرصه منطقه ای و بین المللی داشته باشند.
رییس جمهور نیجر گفت: نیجر با توجه به اشتراکات فرهنگی خود با جمهوری اسلامی ایران خواستار تحکیم مناسبات و همکاری های نیامی با تهران است به گونه ای که این روابط پاسخگوی نیاز دو ملت برای دوستی، برادری و صلح باشد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA