ایران رتبه نخست منطقه در تولید علم و فناوری حوزه کشاورزی

 معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اعلام آغاز هشت هزار و 529 طرح تحقیقاتی در حوزه کشاورزی در سال گذشته از ورود 16 رقم جدید به بخش کشاورزی کشور با تلاش محققان این سازمان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، جهانگیر پرهمت در نشست خبری در محل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی درباره‌ی اهم فعالیت‌های این سازمان در سال گذشته توضیح داد: بخش کشاورزی نسبت به سایر بخش‌های کشور در حوزه علم وفناوری رشد خوبی را در سال گذشته تجربه کرده است تا جایی که طبق اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، ایران در سال 2012 میلادی توانسته است رتبه چهاردهم دنیا و نخست منطقه را برای تولید علم در حوزه کشاورزی به دست آورد.
به گفته رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در سال گذشته هشت هزار و 529 طرح تحقیقاتی در مجموعه‌های وابسته به وزارت کشاورزی در سطح کشور آغاز شده که در قالب این طرح‌ها هزار و 100 یافته تحقیقاتی به عنوان دستاورد جدید در اختیار فعالان حوزه کشاورزی قرار گرفته است.
وی درباره‌ 16 رقم جدید که در اختیار فعالان حوزه کشاورزی قرار گرفته است، گفت: از این ارقام پنج رقم مربوط به حوزه غلات (سه رقم جو و دو رقم گندم)، دو رقم مربوط به دانه‌های روغنی (گلرنگ و کلزا) و دو رقم جدید مربوط به بذر هیبرید ذرت بوده است که معرفی این دو رقم آخر منجر به خودکفایی در تولید بذر هیبرید، افزایش تولید و کاهش مصرف آب در کشت ذرت شده است؛ ارقامی که همچنین نسبت به سایر ارقام 10 درصد افزایش عملکرد دارند.
پرهمت ادامه داد:‌ در سال گذشته برای عدس، سیب‌زمینی، تری‌تیکاله، چغندرقند و صنوبر نیز ارقام جدیدی معرفی شده است که هر کدام از آنها در خودکفایی بذر و جلوگیری از هجوم آ‌فات و افزایش تولید موثر بوده است.
حمایت از نشریات و همایش‌های علمی
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به این که در سال گذشته تعداد نشریات علمی- پژوهشی کشور که در ISI نمایه شده‌اند به 24 عدد رسیده است، خاطرنشان کرد: با آن که در سال 91، بخش کشاورزی در حوزه‌ علمی وفناوری بسیار پرکار بود و از 50 دستاورد جدید رونمایی کرد اما توانست از ده‌ها همایش ملی و بین‌المللی حمایت کند و یا خود مستقیما بانی برگزاری آنها باشد.
تولید 2.6 میلیارد دز واکسن
پرهمت با اشاره به این که در سال گذشته 44 هزار تن بسته اولیه بذری برای تولید بذر در اختیار موسسات تولیدی قرار گرفت، اظهار کرد: در این سال حدود هشت میلیون اصله نهال نیز برای کنترل کیفیت، گواهی شد و 20 میلیون اصله نهال نیز شناسه‌دار شدند؛ این آماراز این نظر اهمیت دارد که سلامت نهال نقش مهمی در افزایش تولید و کیفیت محصولات کشاورزی دارد.به گفته وی در این سال 2.6 میلیارد دز واکسن نیز برای بخش‌های طیور، دام، آبزیان وانسان در مجموعه‌های وابسته به سازمان تولید شده و در اختیار مصرف کنندگان قرار گرفته است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA