انتشار گزارش ITU به زبان فارسی در مجامع بین المللی

 مهندس امیرحسین محبعلی، مدیركل دفتر برنامه ریزی و كنترل برنامه و مجری پروژه تدوین نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور د رگفت و گو با واحد خبر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: اندازه‌گیری و اعلام وضعیت توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشورهای مختلف جهان یکی از مهمترین فعالیت‌های بخش اطلاعات و آمار اتحادیه جهانی ارتباطات ( آی تی یو ) وابسته با سازمان ملل می باشد.

وی افزود: پیش از این، گزارش‌های سالانه مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات و ارزیابی جایگاه كشور ها در این حوزه، توسط اتحادیه بین‌المللی مخابرات به شش زبان انگلیسی، فرانسه، اسپانیائی، عربی، چینی و روسی بصورت مستمر منتشر می‌شد.

وی افزود: در همین راستا، سازمان فناوری اطلاعات به عنوان نماینده حاكمیت در این حوزه و در راستای سیاست های موجود، اقدام به ترجمه آخرین گزارش ITU در خصوص روند توسعه كشورهای مختلف در این بخش و قرار دادن آن در سایت رسمی این اتحادیه كرده است.

امیرحسین محبعلی، تصریح كرد: کشورها تلاش می‌کنند تا با اجرای برنامه‌های کلان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نسبت به ارتقاء وضعیت این حوزه در کشورشان و نسبت به ارتقاء جایگاه خود در میان سایر کشورها اقدام كنند.

وی ادامه داد: بر همین اساس،‌سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان بازوی اجرائی وزارت ارتباطات در این حوزه، با درک اهمیت این موضوع در دو سال گذشته نسبت به پیگیری روند ارزیابی شاخص‌های ICT خصوصا در بخش فناوری اطلاعات در کشور اقدام كرده است.

مدیركل برنامه ریزی و كنترل برنامه های سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: در این زمینه پروژه " تدوین نظام پایش شاخص‌های فناوری اطلاعات وارتباطات كشور و راهكار های ارتقای جایگاه فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در ارزیابی های بین المللی" در راستای تحقق تكلیف تبصره 3 ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه تعریف شده است .

محب علی با بیان این مطلب كه در این خصوص یكی از فعالیت های مهم پروژه ترجمه گزارشات بین المللی حوزه فاوا و تحلیل وضعیت جمهوری اسلامی ایران در این منظر جهت در دسترس قراردادن دست اندركاران حوزه فاوا در كشور است تاكید كرد: در این خصوص و به منظور ارتقاء تعاملات بین‌المللی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خلاصه فعالیت‌های انجام شده در حوزه ICT و اندازه‌گیری توسعه جامعه اطلاعاتی که براساس زیرشاخص‌های مدل شاخص توسعه فاوا در کشورهای جهان، در سال 2012 میلادی تهیه شده، ترجمه و از طریق سایت رسمی سازمان فناوری اطلاعات در اختیار عموم متخصصان قرار گرفته است.

وی افزود: از سوی دیگر، با هماهنگی های بعمل آمده با بخش اطلاعات و آمار ITU در نظر است بزودی ترجمه فارسی مستندات و گزارشات مهم ارزیابی های ITU در كنار شش زبان فعال جاری در سایت اتحادیه جهانی ارتباطات قرار گیرد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA