• اخبار
  • اخبار اجتماعی - اخبار اقتصادی

ابلاغ مصوبه حمایت از تولید كنندگان نرم افزارهای بومی

بر اساس مصوبه ابلاغ شده از سوی دولت ، به منظور توسعه تولید و کاربرد نرم افزارهای بومی در کشور، وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات(سازمان فناوری اطلاعات) ، صنعت ، معدن و تجارت ، آموزش و پرورش و علوم ، تحقیقات و فناوری موظف به حمایت از تولیدات دانشگاهی در زمینه نرم افزارهای بومی شدند.

مهندس بروجردیان در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: بر اساس این مصوبه، دستگاه های اجرایی موظفند پس از ابلاغ فهرست نرم افزارهای بومی مورد تایید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ظرف یک سال برای جایگزینی نرم افزارهای پایه در سامانه کارساز عملیاتی خود با نرم افزارهای بومی و سامانه های تکمیلی اقدام کنند .

وی با بیان این مطلب كه در این مصوبه بیان شده كه می بایست فهرست نرم افزارهای بومی مورد نیاز کشور، توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه و ابلاغ شود تصریح كرد: بر اساس تعریف مشخص شده از نرم افزاری بومی است که کلیه مراحل طراحی، تولید، آزمایش ، نصب و نگهداری و پشتیبانی آن در داخل کشور و توسط اشخاص حقیقی و حقوقی با تابعیت ایرانی انجام شده باشد یا «نرم‌افزار آزاد/متن‌باز»ی که مراحل بومی سازی آن توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران تأیید شده باشد.

وی با اشاره به اینكه مركز ملی توسعه و بکارگیری نرم‌افزارهای بومی و آزاد/متن‌باز ایران در سازمان فناوری اطلاعات ایجاد شده است افزود: باایجاد این مركز و به واسطه مصوبات موجود در این حوزه،‌ برنامه های حمایتی در راستای توسعه و بکارگیری نرم‌افزارهای بومی و آزاد/متن‌باز اجرایی خواهد شد.

مدیركل مدیریت و پشتیبانی شبكه سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: حمایت از گروه های كاربری لینوكس یكی از برنامه های این مركز است و درهمین راستا به عنوان اولین اقدام، امكاناتی برای برگزاری جلسات این گروه­ها در مركز در نظر گرفته شده و نخستین جلسه یكی از این گروه ها در سال جاری،‌روز گذشته در مركز برگزار شد.

وی ادامه داد: مطابق معمول در این گونه گردهمایی ها مباحث آموزشی و فنی توسط گروه های كاربری لینوكس مطرح و مورد استفاده علاقمندان قرار می­گیرد.

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA