افزایش سهم خدمات حوزه ICT در تولید ناخالص داخلی

 سهم درآمدهای حاصل از خدمات ارتباطی، فناوری اطلاعات و پست در GDP (تولید ناخالص داخلی) به 2/12 درصد در سال 90 رسید.
دکتر محمدعلی فرقانی در گفت و گو با واحد خبر مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: بر اساس آمار و اطلاعات موجود، سهم درآمدهای حاصل از خدمات در این حوزه در سال 89، 1/92 درصد بوده است.

وی افزود: بررسی صورتهای مالی دارندگان پروانه در حوزه‌های ارتباطی، فناوری اطلاعات و پست نشان می‌دهد درآمدهای حاصل از ارائه خدمات در این حوزه‌ها در سال 89 حدود 92 هزار میلیارد ریال بود که در سال 90 این رقم به 113 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص سهم هر کدام از بخشها در درآمد حاصل از خدمات ارتباطی، فناوری اطلاعات و پست تصریح کرد: سهم درآمد خدمات شبکه‌های تلفن همراه در سال 89، 76 درصد بود که در سال 90 به 77/3 درصد رسید.
وی ادامه داد: همچنین بر اساس اطلاعات موجود، سهم خدمات تلفن ثابت از 22 درصد در سال 89 به 19/5 درصد در سال 90 کاهش یافته است.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در خصوص سهم حوزه پست در درآمد حاصل از خدمات این بخش نیز گفت: در حوزه پست، محاسبات انجام شده صرفاً براساس درآمدهای مستقیم حاصل از خدمات ارتباطی، فناوری اطلاعات و پست بوده و تاثیر غیرمستقیم این خدمات و درآمدهای حاصل از صنایع تولیدی در حوزه ICT در آن لحاظ نشده است.
وی تاکید کرد: با توجه به این موضوع، سهم خدمات انتقال داده از دو درصد در سال 89 به 3/2 درصد در سال 90 و خدمات پست نیز از 2/3 درصد در سال 89 به 2/7 درصد در سال 90 افزایش یافته است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA